Pietrūkst vismaz 600 bērnudārza audzinātāju

Neraugoties uz Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) izcīnīto algas palielinājumu pedagogiem no nākamā gada, šobrīd valstī joprojām ir simtiem brīvu pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu vakanču. Jo īpaši pietrūkst atbalsta personāla darbam ar mazākajiem bērniem. Speciāla plāna šo pedagogu piesastei īsti nav, tālab pašvaldības cīnās saviem spēkiem – katra, kā nu prot, lai aizpildītu brīvās vakances.

Lai mazinātu nevienlīdzību algu likmēs, jau no nākamā gada pirmā janvāra pirmsskolas izglītības pedagogi saņems algas pielikumu 100 eiro apmērā, bet no nākamā gada 1. septembra algu pielīdzinās citu pedagogu zemākajai algas likmei. Tā būs 1527 eiro pirms nodokļu nomaksas par likmi. Pirmsskolas skolotāja Ogres PII “Zelta Sietiņš” Sandra Millere saka: “Tie 100 eiro jau ir drusku vairāk kā nekas, kā mēs saņemam, un tas, ka būs 1500 no 2023. gada 1. septembra, tas, protams, būs kā atspaids. Bet būtiski, ka mūs ieklausās un mūsu darbu novērtē.”

Gaidāms arī kontaktstundu skaita palielinājums. Turpmāk tās būs 36 stundas kontaktā ar bērnu nedēļā, sešas stundas klāt četru iepriekšējo stundu vietā citu pienākumu veikšanai. Līdz 1.decembrim nozarē ir jāizstrādā plāns šo darba stundu sabalansēšanai. Pirmsskolas skolotāja Ogres PII “Zelta Sietiņš” Sandra Millere: “Mēs strādājam savās brīvdienās, nākam, jo nevar to visu izdarīt darba laikā, kad esi tieši kontaktā ar bērniem. Mēs gatavojam materiālus, gatavojamies ekskursijām. Ja tā visu saskaitītu un saliktu, tad tās stundas nav 40. Es pat baidos teikt, cik daudz ir tās stundas, ko strādājam.” 

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pēdējiem datiem, valstī ir aptuveni 12 000 pirmsskolas izglītības pedagogu, bet vēl pietrūkst vismaz 600. Pat algas pielikums un uzsāktās reformas tik un tā nav motivācija pavairot pedagogu skaitu. Joprojām ļoti pietrūkst logopēdi, psihologi, sociālie darbinieki, asistenti bērniem ar īpašām vajadzībām. Salaspils 1.pirmsskolas vadītāja Evita Beļska saka: “Ļoti trūkst atbalsta personāla, arī mums ir vakances, kur šobrīd diemžēl nav neviena interesenta, kurš būtu piezvanījis un painteresējies. Un šī brīža situācija ir tāda, ka mēs meklējam jebkuru cilvēku, kurš būtu gatavs palīdzēt bērnam iekļauties mācību vidē.”

Arodbiedrībā Inga Vanaga norāda - prasības no valsts turpināsies. “Tā kā viņu akūti iztrūkst, tas nozīmē to, ka slogs ir uz šiem pedagogiem, tad – kā nu kurš māk, var un dara. Diemžēl daudzas lietas tiek ielaistas, jo vienkārši cilvēks var pacelt tik, cik var pacelt. Iedomājieties, kā ir vienam pedagogam ar 22-24 bērniem kaut vai dažas stundas. Par kādu drošību mēs varam runāt, par kādu individuālo pieeju? Tā kā tas ir jāpārtrauc šī darba spēka trūkuma dēļ – īstenot šādas programmas. Tas nav pieļaujami!”

Pirmsskola būtu jāstiprina un par reformām jādomā plaši valsts līmenī. Tāpat arī nozares darbinieki joprojām pauž cerību, ka algas pielikums un jau uzsāktās reformas nozarē palīdzēs celt profesijas prestižu un sekmēs šo brīvo vakanču aizpildi.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik