Pikets Ogres muzeja atbalstam tomēr notika

Ar svecītēm, porcelāna šķīvjiem un plakātiem rokās vakar vakarā uz Brīvības ielas pie Ogres vēstures un mākslas muzeja pulcējās vairāki simti cilvēku, paužot atbalstu muzeja darbiniekiem strīdā ar pašvaldību. Lai gan pēc pirmā iesnieguma saņemšanas Ogres novada dome atbalsta akciju aizliedza, pēc otrā iesnieguma saņemšanas dome tomēr akceptēja aktīvistu vēlmi rīkot atbalsta piketu Ogres muzejam. Ziņās jau stāstījām, ka strīds starp novada vadītāju un muzeju aizsākās pēc tam, kad Ogres novada mērs Egils Helmanis vienpersoniski gribējis muzejā izvietot porcelāna izstādi no Pjotram Avenam piederošās kolekcijas.

Aptuveni 200 cilvēku vakar vakarā pulcējās pie Ogres vēstures un mākslas muzeja, lai paustu atbalstu tā darbiniekiem strīdā ar pašvaldības vadītāju. “Tas ir pašos pamatos nepieņemami, ka kāds no augšas, no varas, lai arī tas ir muzeja finansētājs, pirmkārt, neuzticas muzeja profesionāļiem. Es teiktu, iejaucas satura un redakcionālajā neatkarībā, uzspiežot izstādes vai izstāžu plānus. Nepainteresējoties, vai muzejs tos spēj izpildīt. Es runāju par šo pēdējo rīkojumu, kurā ir darba plāns šim un nākamajam gadam,” saka Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore, kādreizējā Ogres vēstures un mākslas muzeja vadītāja Iveta Ruskule.

Konflikts aizsākās februāra sākumā, kad muzejs publicēja atklātu vēstuli par to, ka sankcijām pakļautā Pjotra Avena porcelāna izstāde, kas sabiedrības spiediena dēļ gan nenotika, bijis Ogres novada domes priekšsēdētāja Helmaņa vienpersonīga iecere. Atgādinot šo faktu, arī daudziem atbalsta akcijas dalībniekiem rokās bija porcelāna šķīvji, bet citiem – plakāti ar atgādinājumu par demokrātijas trauslumu. Kā ReTV norāda divi uzrunātie kungi, pašreizējam domes priekšsēdētājam tuvāks esot autoritārais vadības stils. “Helmanis ir Lukašenko dvīņu brālis. Precīzi tās pašas metodes,” norāda ogrēnietis Aivars.

Ogrēnietis Ēvalds Butāns: “Mums savā laikā jau iznāca tāda ļoti nepatīkama saķeršanās ar tagadējo Ogres novada vadītāju. Paņēmieni, kā viņš vada novadu, man personīgi nav pieņemami.”

“Priekšstats par nacionālo kustību saistās ar Helmaņa izdarībām. Tās šobrīd ir radījušas diezgan sliktu auru Nacionālajai apvienībai un nacionālajai idejai,” norāda lielvārdietis Agris Liepiņš.

Atļauju Ogres Pilsoniskās sabiedrības un attīstības biedrībai rīkot atbalsta sapulci deva vien pēc otreizējās iesnieguma iesniegšanas. “Es domāju, ka demokrātija var velties kā maza siega bumba. Pasākums ir noticis. Tas iedrošina citus cilvēkus,” saka pasākuma organizatore Elīna Grīnhofa.

 Starp sanākušajiem netrūka arī ar politiskajām partijām saistītu cilvēku, tikmēr esošajiem un bijušajiem novadniekiem ir svarīgi, lai muzejs arī turpmāk darbotos ne tikai vēstures, bet arī mākslas lauciņā.

Atbalsta akcijas noslēgumā klātesošie sadevās rokās un sastājās apkārt muzejam, tādējādi to ieskaujot un simboliski norādot, ka nepametīs vienu. Samilzušo konfliktu starp pašvaldību un muzeju šodien skatīja arī Muzeja padomes ārkārtas sēdē.