Pirmā ārkārtas situācijas diena uz Latvijas-Krievijas robežas

Pēc vakardien izsludinātās ārkārtējās situācijas Krievijas pierobežas novados situācija ir mierīga, bet pastāv risks, ka migrantu skaits īsā laika periodā varētu strauji palielināties. Lai palīgi būtu pieejami bez kavēšanās, tagad robežsargi var operatīvi piesaistīt papildu resursus: Valsts policiju, Valsts drošības dienestu un Nacionālos bruņotos spēkus.  Valsts robežsardzes pārstāvis Raimonds Kublickis: “Šobrīd iesaiste nav veikta, bet lēmums paredz tādu varbūtību.”

Šobrīd no Krievijas puses pretī “Vientuļu” robežpunktam gaida ap 230 cilvēku un 120 automašīnu, kuras vēlas iekļūt Latvijā, tātad Eiropas Savienībā, lēš robežsardzē. Raimonds Kublickis: “Tie varētu būt arī Ukrainas pilsoņi. Nav precīzas informācijas par sastāvu, kas gaida robežšķēršošanu. Kas attiecas uz robežas šķeršošanu Latvijas pusē, plūsma ir regulāra, rindu vai pulcēšanās nav. Līdz ar to šobrīd novērojam to, ka visa stagnācija un bremzešana notiek Krievijas pusē.”

Lielāka uzmanība šobrīd tiek pievērsta zaļajai robežai. Lai gan žogu uz Latvijas-Krievijas robežas sāka būvēt jau sen, ne visos posmos tas reāli uzbūvēts. Raimonds Kublickis: “Tiks veiktas papildus patruļas un paaugstināta intensitāte robežas uzraudzībā – tiks nodrošināta intensīvāka valsts robežas apsekošana starp robežšķērsošanas vietām.’’

Tikmēr Balvu novada pašvaldībā ReTV saka, ka situācija ir mierīga. Viļakas pilsētas pāvaldnieks Oļegs Kesks: “Neesmu pamanījis, ka iedzīvotāji būtu satraukti. Uz domi, pilsētas pārvaldi neviens nezvana. Mums iepriekš bija apmācība, kā rīkoties.”

Pirmajā dienā, kad izsludināta ārkārtējā situācija, Vientuļos pulcējušies Valsts drošības dienesta, Valsts policijas un citu dienestu pārstāvji. Kas tieši runāts sapulcē, atklāts netiek, tomēr situācijas nopietnību iezīmē.