Pirmā pusgada laikā dzīvojamajās mājās reģistrēti gandrīz 1000 ugunsgrēki

Šī gada pirmajā pusgadā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) reģistrējis gandrīz 1000 ugunsgrēkus dzīvojamajās mājās. Visbiežāk nelaimes izceļoties daudzdzīvokļu namos. Tā kā nereti ugunsgrēka cēlonis ir neievērotas ugunsdrošības prasības, dienests regulāri veic pārbaudes māju koplietošanas telpās. 

Ugunsdrošības uzraudzību regulāri veic arī Vidzemes reģiona brigādē, kur šogad veiktas jau vairāk nekā 160 pārbaudes daudzdzīvokļu namos. Pārbaužu laikā VUGD apskata elektroinstalācijas, evakuācijas izejas, dūmvadus un ventilācijas sistēmas. Nereti fiksēti ar evakuāciju saistīti pārkāpumi. VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietniece Līga Ratniece saka: “Būtisks aspekts ir evakuācijas ceļu aizkrāmēšana ar sadzīves priekšmetiem, mantām, makalatūras kastēm, kas bieži vien no izsmēķiem var aizdegties. Arī riteņi, bērnu ratiņi un arī augi, protams, kas ir statīvos novietoti, traucē evakuācijas ceļos.”

Tas, ka paradums novietot dažādas sadzīviskas lietas koplietošanas telpās ir problēma, atzīst arī namu pārvaldnieki un apsaimniekotāji. Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis: “Mantas nevajadzētu glabāt kaut kur bēniņos, aizkrāmēt evakuācijas ejas, pagrabus. Nevajadzētu glabāt ugunsbīstamos materiālus, zāģim benzīna kannas pagrabā vai vēl kaut ko tamlīdzīgu.”

Dienestā arī novērots, ka dažkārt dzīvojamajās ēkās, kuras ir augstākas par diviem stāviem, nav stāvu numerācijas, kas noteikta likumā un glābšanas darbu gadījumā būtu svarīga. Taču, apsekojot mājas, visbiežāk konstatētie pārkāpumi ir saistīti ar elektroinstalācijām. To, ka tā ir problēma, atzīst arī asociācijā. Ģirts Beikmanis: “Tad, kad cēla šīs daudzdzīvokļu mājas – 60., 70. gadi –, bieži vien mums no elektroierīcēm bija ledusskapis, veļas mašīna, varbūt kaut kāds atskaņotājs, bet šobrīd šīs elektroierīces mājās ir ļoti daudz. Rezultātā elektrības slodzes ir lielas, un elektrotīkli to netur.”

Par fiksētajiem pārkāpumiem ugunsdrošības eksperti informē mājas pārvaldniekus un nosaka arī termiņu nepilnību novēršanai. Līga Ratniece: “Mēs arī pārbaudām, vai ir izpildīti iepriekšējie konstatētie pārkāpumi. Pēc konstatētiem nav tā, ka sistēmātiski netiek izpildīti. Protams, mēs arī saprotam, ka elektroinstalācijas mērījumus mēs neizpildīsim mēneša laikā.”

Asociācijā atzīst, ka šādas pārbaudes ir efektīvas un disciplinējošas, taču ugunsdrošība daudzdzīvokļu namos ir arī jautājums par izpratni.   

VUGD atgādina – līdz ar apkures sezonas sākšanos īpaša uzmanība jāpievērš arī daudzdzīvokļu māju dūmvadu tīrīšanai un tehniskajam stāvoklim. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik