Pirmais students no Latvijas saņem augstāko Eiropas Kosmosa aģentūras novērtējumu

Rodrigo Laurinovičs ir pirmais no Latvijas, kam pagarināts līgums jau otrajam misijas termiņam Eiropas Kosmosa aģentūrā. Jaunais elektronikas inženieris šobrīd dzīvo Darmštatē, lai kopā ar jauniešiem no visas pasaules veiktu pētījumus ar satelītu, kas šobrīd orbītā riņķo 500 metru virs jūras līmeņa. 

Šopavasar Dubajā studentam no Latvijas pirmoreiz vēsturē tika pasniegta izcilības balva par pētījumiem Eiropas kosmosa industrijā. 

Rodrigo Laurinovičs ir Ventspils Augstskolas students, kas jau trešajā kursā saņēma piedāvājumu strādāt starptautiskā Kosmosa industrijā. Šopavasar Dubajā Rodrigo saņēma starptautisko SpaceOps balvu par izciliem sasniegumiem misijas realizēšanā, kas ir unikāls notikums Latvijas kosmosa pētniecības vēsturē! “Apbalvojumu ieguvām par to, ka mums ir misija virzīt kosmosa attīstību. Tas nozīmē: mēs varam to, ko uz neviena cita satelīta nekad dzīvē tev neatļaus,” stāsta Eiropas Kosmosa aģentūras darbinieks Rodrigo Laurinovičs.

Rodrigo dzimtā vieta ir Daugavpils novads, studijām viņš izvēlējās Ventspils Augstskolas studiju programmu “Elektronikas inženierija”. Stažējoties Eiropas Kosmosa aģentūrā kopā ar jauniešiem no Vācijas, Polijas, Grieķijas, Itālijas un Francijas, viņš jau pēc pirmā darba gada ir saņēmis augstāko novērtējumu – 17. starptautiskajā kosmosa operāciju konferencē kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūras komandu tika sveikts par izciliem sasniegumiem misijas realizēšanā un spēju pārvarēt sarežģītus apstākļus konkretās operācijas laikā. Rodrigo saka: “Man jāpārliecinās par to, ka satelīts operē, par to, ka tā dzīves ilgums tiek palielināts, precīzāk, ka satelīts vēl pēc gadiem būs pieejams industrijai zinātnes nolūkos.”

Konkrētajā misijā veicot eksperimentus ar satelītu, Rodrigo strādā par ekspluatācijas inženieri. Jaunieši īsteno progresīvas metodes, piemēram, strādā pie satelīta pretestības, reāli inscenē kiberuzbrukumus, veic bankas transakcijas no kosmosa. Lai arī saules aktivitāte ir liela, Rodrigo no Latvijas cer, ka satelīta misija turpināsies vēl vismaz pāris gadus, pirms tas sadegs atmosfērā. “Tagad ir jaunā iniciatīva, ka jābūt ir zaļiem kosmosā. Tas nozīmē, ka jābūt stratēģijai, ka pēc misijas beigām tu savu satelītu nogādāsi atpakaļ orbītā, kur tas sadegs, lai samazinātu gružu daudzumu. Jau tagad ir ļoti daudz gružu kosmosā. Ir grūtāk palaist misijas. Vēl var, bet drīz nevarēs. Par to neviens nedomāja. Kosmoss ir neželīgi liels. Sakumā domāja, kanebūs problēmu! “

Rodrigo uzskata, ka satelītiem mūsdienās ir nebijušas iespējas. Lai arī latvietis kļuvis par starptautiski pieprasītu darbinieku, viņš ir pārliecināts, ka atgriezīsies Latvijā. 


Foto: Rodrigo Laurinoviča personīgais arhīvs