Pirmajās dienās aizpildītas gandrīz 300 000 deklarācijas

298 tūkstoši - tik daudz gada ienākumu deklarācijas iesniegtas pirmajās 24 stundās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Ņemot vērā noteiktos ierobežojumus, VID uz ārkārtējās situācijas laiku ir pārtraucis klientu apkalpošanu klātienē visā Latvijā, tāpēc deklarācijas šobrīd iesniedzamas tikai elektroniski. VID informē, ka tik liels apjoms pirmajā diennaktī ir rekords.

VID pārstāvis Andrejs Vaivars saka: “Salīdzinājumam var teikt, ka iepriekšējā gadā pirmās diennakts laikā bija apmēram par 100 tūkstošiem šo deklarāciju mazāk, un jau piecos pēcpusdienā mēs varējām droši teikt, ka ir iesnieguši apmēram 10% no visiem Latvijas iedzīvotājiem.”

Sistēma esot izturējusi, kā arī nav bijuši traucējumi – pauž VID pārstāvis Andrejs Vaivars. Tika, protams, brīdināts, ka varot rasties tehnoloģiskie pārtraukumi – jāpieņem ne tikai deklarācijas, bet arī jāizmaksā dīkstāves pabalsti.

Andrejs Vaivars stāsta par aktivitāti: “Tā ir tāda vairāk tomēr ikgadēja tradīcija, ka tā lielākā aktivitāte, tomēr ir pirmajā dienā un cilvēki cenšas iesniegt ātrāk, iespējams, uzskatot, ja ātrāk iesniegs, tad ātrāk arī saņems savu pārmaksāto nodokļu naudu. Bet, jāsaka, ka jebkurā gadījumā šī izmaksa ir trīs mēnešu laikā no iesniegšanas brīža, un, vai ir iesniegta pirmajā stundā vai dienas beigās, vai nākamajā dienā, tas neko daudz nemaina.”

“Tā galvenā lieta, kas ir, ir bijis uztraukums par to, ja nevar iesniegt klātienē šīs deklarācijas, vai tas nerada problēmas noteiktai iedzīvotāju daļai,” saka VID pārstāvis. Esot paziņojumi, ka seniori ir diskriminēti, lai gan ir arī tādi, kuri visu izdara elektroniski, nav problēmu. “Bet, ja nu tomēr, tad jau vairākus gadus pēc kārtas ir iespējams iesniegt bērniem par saviem vecākiem deklarācijas, un šogad pirmo reizi par cilvēkiem ar invaliditāti var iesniegt viņu brāļi un māsas. Tas ir tāds jaunums, un ceram, ka palīdzēs iedzīvotājiem,” tiek piebilsts.

Šobrīd gan vēl nav iespējams pateikt, vai, iesniedzot deklarācijas, ir pieļautas kādas kļūdas, bet iedzīvotāji nekautrējoties uzdod dažādus jautājumus, un jau pirmajā dienā uz VID konsultatīvo tālruni tika saņemti vairāki tūkstoši zvanu.

VID gan piebilst, tiem, kuriem deklarācija ir jāiesniedz obligāti, to var izdarīt vēl līdz 1.jūnijam, un, ja rodas jautājumi, var zvanīt uz konsultatīvo tālruni 67120000.

Informācija pieejama arī VID mājas lapā sadaļā “Gada ienākumu deklarācija”, savukārt 9. martā pl. 14.00 VID aicina ikvienu arī uz bezmaksas tiešsaistes semināru, kurā izstāstīs un parādīs, kā pieslēgties EDS sistēmai un kā pareizi aizpildīt un iesniegt deklarāciju.


 Foto: LETA