Pirmo reizi notiks konkurss par Latvijas sakoptāko daudzdzīvokļu mājas pagalmu

Pirmo reizi Latvijā norisināsies konkurss, kurā vērtēs sakoptākos daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus. Konkursu rīko Latvijas dzīvokļu īpašnieku biedrību asociācija “Mājoklis”. Mērķis ir gan popularizēt un saliedēt kopienas, gan veicināt un padarīt māju pagalmus un kvartālus sakoptākus. 

Daudzdzīvokļu māju pagalmu stāvoklis gan pilsētās, gan pagastos aizvien ir atšķirīgs - ir, kur paveikts daudz uzlabojumu - ierīkotas autostāvvietas, bērnu rotaļu laukumi, apstādījumi, bet ir pagalmi, kur asfalts jau sen izdrupis, automašīnām vietu nepietiek un arī pats kopskats nav tas glītākais. Cik māju pagalmi ir sakopti, tas atkarīgs no dažādiem apstākļiem - iedzīvotāju rocības, apsaimniekotāja, gan kopumā pašu vēlmes tos padarīt pieejamākus un glītākus. 

Konkurss - Gada balva “Latvijas sakoptākais daudzdzīvokļu mājas pagalms 2024” norisināsies pirmo reizi. Mērķis ir veicināt daudzdzīvokļu namu kopienu interesi par sava īpašuma sakārtošanu un sakopšanu.

Paula Leite-Berģe, Latvijas Dzīvokļu īpašnieku biedrību asociācijas “Mājoklis” biedre, Vidzemes reģiona vadītāja: “Tā ir tā spēja vienoties par to, ko mēs darām, vai mēs nopļaujam tikai zāli, vai mēs iestādām puķes, vai mēs nokrāsojam soliņus, vai mēs atjaunojam kaut ko, kas ir sabojājies, vai arī mēs piesakāmies kādam konkursiņam un, piemēram, laimējam 500 eiro un ierīkojam kādus jaunus soliņus vai atkritumus tvertnes. Tas ir par spēju vienoties un sarunāties savā starpā. Tas ir pat galvenais.”

Konkursā māju pagalmus vērtēs sešās nominācijās - sakoptākais Rīgas, valstspilsētas un reģionu daudzdzīvokļu mājas pagalms, būs arī nominācija “Efektīvākais Latvijas daudzdzīvokļu mājas pagalma risinājums” un “Caur nezālēm uz rozēm”, kā arī būs gada balva, kas tiks piešķirta vienam no nomināciju uzvarētājiem. Pieteikties var jebkuras daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji un dalība tajā ir bezmaksas. Asociācijas mājaslapā mājoklis.lv jāiesniedz vismaz 10 fotogrāfijas ar mājas pagalmu, kā arī pagalma vizītkarte. 

Paula Leite-Berģe:"Šajā konkursā būs 11 žūrijas locekļi un tie būs ļoti dažādu nozaru pārstāvji un eksperti, gan ainavu arhitekti, gan pilsētplānotāji, gan arī asociācijas “Mājoklis” biedri, un arī dažādi cilvēki, kas ir saistīti ar vidi, ar mājām, ar daudzdzīvokļu mājām." 

Pieteikties konkursam var no nākamās nedēļas 10. jūnija līdz 16. augustam. Pēc žūrijas vērtējumiem tiks izvirzīti 3 finālisti katrā no 6 nominācijām, kas tad cīnīsies par savas nominācijas galveno balvu un viens no finālistiem pretendēs uz galveno Gada balvu “Sakoptākais Latvijas daudzdzīvokļu mājas pagalms 2024”. Uzvarētājus godinās 10. oktobrī konferencē “Mājoklis 2024”.