Pirms apkures sezonas aicina laicīgi parūpēties par skurteņu tīrību

Tuvojas rudens, kad daudzi sāks kurināt krāsnis, plītis, kamīnus. Diemžēl jau tagad notikušas ugunsnelaimes, kad aizdegušies dūmvadi, jo tie ir vai nu nesalaboti, vai arī nav iztīrīti. Skursteņslauķi ReTV Ziņām saka, ka ar bažām gaida apkures sezonas sākumu.

Skursteņslauķiem Agrim un viņa māceklim Agnim darāmā pirms gaidāmās apkures sezonas netrūkstot. Meistars ik dienas saņemot vismaz 15 potenciālo klientu zvanus. Kad iztīrīts skurstenis, jāparūpējas arī par pašu sildierīci. “Katru gadu būtu vēlams sildmūrīti iztīrīt, jo, to iztīrot, mazāk patērē malkas, tā ir tā drošība, lai neaizdegas sildmūris,” skaidro Agris Grasbergs, skursteņslauķis.

Šobrīd likums nosaka, ka ar malku kurināmas krāsnis jātīra vismaz reizi gadā, bet ilgdedzes apkures ierīces un kamīni - pat divas reizes gadā. Jau vairākus gadus dūmvadu un sildierīču tīrīšanu privātmājās var veikt paši tā saimnieki, bet, kā novērojis skursteņslauķis, ne vienmēr cilvēki to veic pareizi. “Aicina mūs tad, kad ir problēmas, vairs paši netiek galā, tad aicina. Tad man jābūt gan skursteņslauķim, gan Dievam, un jāpanāk, lai viņam viss tur notiek. Vistrakāk ar taupības krāsniņām, jaunajām centrālapkures ierīcēm, kuras pieliek pie skursteņa, bet neliek iekšā oderējumu,” pauž Agris Grasbergs.

Veikalos nopērkami dažādi rīki skursteņu tīrīšanai, bet svarīgi zināt, kā tos pareizi pielietot. Skursteņslaucītāju amata brālības pārstāvis ReTV Ziņām uzsver, ja privātmājas saimnieks ir gatavs pats rūpēties par nama sildierīcēm, tad, kā to darīt pareizi, vismaz vienu reizi vajadzētu izrunāt ar pieredzējušu aroda meistaru. Bet, ja šo darbu uztic veikt skursteņslauķim, svarīgi pārliecināties, vai viņš tiešām ir sertificēts profesionālis. “Ja viņš neprofesionāli izdarīs darbu, nebūs garantijas darbam, tur var būt degšanas process, vēl kaut kas. Pēc visu šo darbu veikšanas ir jābūt sastādītiem normatīviem aktiem,” skaidro Māris Bambis, Latvijas Skursteņslaucītāju amata brālības valdes loceklis. 

Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta pārstāvis Aleksandrs Jefimovs ReTV Ziņām stāsta, ka, skurstenī aizdegoties neiztīrītiem sodrējiem, degšanas process var ilgt pat trīs dienas, temperatūra skurstenī var sasniegt pat tūkstoš grādus. Degšanas procesā sildierīcēs var rasties plaisas un aizdegties arī māja.

Vidzemes pusē glābēji arī šonedēļ devušies uz izsaukumu, kur kādā mājsaimniecībā Valmieras novadā skurstenī bija aizdegušies sodrēji. Bet ik gadu glābēji saņem vairāk nekā 500 šādus izsaukumus.