Pirts slotu siešana, uguns rituāls un daudz kas cits. Saulgrieži Plāteres pilskalnā

Lai gan ierasts svinēt Saulgriežus Līgo naktī, patiesībā tie ir jau ir nedaudz ātrāk – 20. jūnijā. Tā tiek uzskatīta par labāko dienu gadā, lai uzlabotu veselību un gūtu enerģiju visam gadam. Vakar arī Madlienas pagastā Plāteres pilskalnā aizvadīti vasaras saulgrieži ar dažādām tradīcijām.

Vainagu pīšana, pirts slotu siešana, rotaļas, uguns rituāls ir tikai dažas no tradīcijām, kas vakar līdz ar saulgriežu laiku tika aizvadītas Plāteres pilskalnā līdz pat pusnaktij. Saulgriežu svinēšana šeit jau ir izveidojusies kā tradīcija. Cilvēki brauc no visas Latvijas, lai nosvinētu vasaras īsāko nakti latviskā garā.

Ogres novada Kultūras centra vadītāja Elīna Aupe: “Šeit brauc tie cilvēki, kuri var izbaudīt to autentiskumu, visas tās latviešu paražas, kuras mums ir. Kas ir arī būtiski varbūt, ka mēs jau apkārt sākam dzirdēt, ka citas vietās viņi jau sāk kļūt komercializēti pasākumi, tad šis ir tiešām autentisks, maksimāli bez mākslīgajām 21. gadsimta lietām un arī šīm 21. gadsimta tendencēm, ar dažādiem tirgotājiem.”

Vakaru ieskandināja vietējās folkloras kopas un jauniešu deju kolektīvs. To pavadībā notika zāļu vainagu un slotiņu darbnīca. Augu sieva Iveta Gulbe ReTV uzsver, katrai jāņuzālei ir kāda nozīme. “Vispopulārakā, protams, ir bērzu slota, jo bērzs līdzsvaru dod. Un līdzsvars mums visiem ir vajadzīgs. Tā ir tāda, kas der visiem. Ar ozolu per vīriešus vai biznesa sievietes, jo tā ir tāda stingra, vīrišķīga.”

Vakara noslēgumā notika Jāņuguns iedegšanas ugunsrituāls. Kā atzīst tā vadītāji Lilija un Edgars Lipori, uguns Saulgriežos vienmēr ir bijusi klātesoša. “Tā galvenā nozīme ir, ka uzturēt šo saules gaismu, šo mākslīgo saulīti no saules rieta līdz pat saullēktam, lai būtu tā nakts piepildīta ar uguņiem, no vienas dienas līdz nākamajai, varētu teikt, gaismas uzvara pār tumsu.”

Vakars noslēdzās ar ugunsrata laišanu lejā pa kalnu, kas simbolizē saules ceļu debesīs un tās enerģijas izplatīšanu pa zemi.