Plāno noteikt kriminālatbildību par braukšanu reibumā

Vairāk nekā trīsarpus tūkstoši – tik daudz autovadītāju pagājušā gadā pieķerti braucam alkohola reibumā. Lielākai daļai no tiem bijušas virs 1,5 promilēm. Lai novērstu traģēdijas, ko izraisa dzērājšoferi, ir plānots noteikt kriminālatbildību par braukšanu tik lielā reibuma pakāpē. 

Lai sasniegtu 1,5 promiles un vairāk, tas nozīmē, ka ir lietoti stiprie alkoholiskie dzērieni un alkohola lietošana ir arī bijusi ilgstoša. Šādā reibumā cilvēkam ir gan uztveres, gan koordinācijas traucējumi, norāda narkoloģe, psihiatre Astrīda Stirna. Ar alkohola lietošanu sevišķi nelabvēlīga situācija izveidojās kovida pandēmijas laikā, kad, strādājot attālināti, mājas lietots arī alkohols. “Izolēšanās situācija, kas bija šo te dažu gadu garumā, pasliktināja sitāciju, un mēs ļoti labi redzam tās sekas, kas tagad notiek narkoloģijas nodaļās, ir pilnas ar pacientiem ar smagiem psihotiskiem stāvokļiem. Tas nozīmē, ka alkohola atkarība jau ir izveidojusies diezgan smaga,” norāda Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

Kā eksperts Astrīda Stirna arī piedalījusies Saeimas komisijās, kurās diskutēts par kriminālatbildības noteikšanu par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā virs pusotras promiles un uzskata – sodiem ir jābūt stingrākiem. Praksē diezgan bieži arī novērots, ka paralēli alkoholam lietotas arī citas apreibinošas vielas – smēķēta marihuāna vai lietoti kādi psihotropi nomierinoši līdzekļi, kas alkohola iedarbību vēl pastiprina. Astrīda Stirna: “Pie neliela promiļu skaita varam konstatēt diezgan izteiktu reibumu, kas apliecina to, ka ir lietotas vēl kādas vielas paralēli. Tā kā katrā ziņā policija uz ielas to nekad nevar identificēt, tāpēc mūsu lūgums bija arī tomēr, lai pieņemtu šādu kriminālatbildību un šādus stingrus noteikumus, mums ir arī jānodrošina medicīniskā parbaude, lai varētu pierādīt pārkāpumu.”

Pagājušajā gadā braucam pie stūres virs 1,5 promiļu reibumā pieķerti 2173 autovadītāji. Ieceri par kriminālatbildības noteikšanu šādiem autovadītājiem un arī par mācīšanu vadīt transportlīdzekli šādā reibumā Saeima nupat atbalstījusi otrajā lasījumā. Kriminālatbildību plānots noteikt arī par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs Juris Teteris: “Pateikt, ka šī kriminalizēšana vai samazinās šo dzērājšoferu skaitu vai situācija paliks nemainīga, ir pāragri spriest. Iespējams, šim pasākumam varētu būt arī pozitīvs efekts, papildus šiem esošajiem vēl kriminalizēšana. Tad arī atturētu cilvēkus sēsties pie stūres un braukt reibumā.”

Šobrīd par braukšanu reibumā, kas pārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Bet plānots, ka par minēto pārkāpumu piemēros brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Šobrīd kriminālatbildība ir paredzēta, ja automašīnas vadītājam alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību. Juris Teteris: “CSDD ne reizi vien ir uzsvērusi, ka ne tikai attiecībā uz braukšanu alkohola reibumā, bet attiecībā vispār uz satiksmes kultūru uz kopējo tādu ceļu satiksmes noteikumu prasību ievērošanu ļoti būtiski palielināt kontroles kapacitāti, palielināt ceļu policijas kapacitāti, lai transportlīdzekļu vadītājiem un cilvēkiem būtu šī kontroles sajūta.”

Plānots arī, ka personai, kura vadījusi transportlīdzekli reibumā vai atteikusies no alkohola un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes, konfiscēs tai piederošo transportlīdzekli. Ja tas pieder citai personai, tad no vainīgā paredzēts piedzīt pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību. Lai likumu grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai vēl jāatbalsta galīgajā lasījumā.


Foto: Freepik