Plāno noteikt obligātu prasību nodrošināt defibrilatorus publiskās vietās

Veselības ministrija (VM) ir iesniegusi saskaņošanai ieceri noteikt obligātu prasību nodrošināt defibrilatorus publiskās vietās.

Defibrilators ir medicīniska ierīce, kas dod elektrisko impulsu, lai atjaunotu sirds ritmisku darbību un sniedz audio informāciju par secīgi veicamajām darbībām pirmās palīdzības sniegšanai. Tā ir droša un viegli lietojama medicīniska ierīce, kuras pieejamība sabiedriskās vietās ir priekšnosacījums nekavējošai cilvēka dzīvības glābšanai.

Iecerēts, ka defibrilatori būs obligāti jānodrošina publiskās vietās atbilstoši noteikumos noteiktām kategorijām. To ieviešanu valstī plānots īstenot pakāpeniski.

Pēc VM rīcībā esošās informācijas, šobrīd Latvijā ir pieejami defibrilatori lielākajos veikalu tīklos, piemēram, "Rimi", "IKEA", "Decathlon", lidostā, vēstniecībās, lielākajos uzņēmumos. NMPD ir izstrādātas papildu zināšanu apguves vadlīnijas pirmās palīdzības pamatzināšanu programmai par defibrilatoriem saistībā ar specifiskiem riskiem un vajadzībām, kā arī NMPD ir iekļāvis defibrilatoru izmantošanu pirmās palīdzības pasniedzēju apmācību programmā un pirmās palīdzības sniegšanas pamatzināšanu programmā.

Balstoties uz NMPD sniegto informāciju, gadā vidēji 1300 reizes NMP brigāde sniedz atdzīvināšanas pasākumus sabiedriskās vietās. 2020.gadā 230 gadījumos NMP brigāde veica atdzīvināšanas pasākumus sabiedriskā vietā un tika konstatēta nāve, savukārt 2021.gadā tie bija 270 gadījumi, bet 2022.gadā 225 gadījumi.

Veidojot kopējo statistiku, tiek ņemti vērā arī tie izsaukumi, kad NMP brigāde nav veikusi atdzīvināšanas pasākumus un ir konstatējusi nāvi, bet, iespējams, ja apkārtējie līdzcilvēki sabiedriskā vietā būtu snieguši atdzīvināšanas pasākumus, pacients tiktu nogādāts ārstniecības iestādē. 2020.gadā šādu gadījumu bija 922, 2021.gadā - 1094 gadījumu, bet 2022.gadā - 1045.

VM norāda, ka daudzos no šiem gadījumiem pacientu dzīvību varētu glābt, ja publiskās vietās iedzīvotājiem būtu pieejami ārējie automātiskie defibrilatori.


Foto: Rimi publicitātes foto