Plāno slēgt vienīgo atkritumu poligonu Zemgalē

Vides Aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija iecerējusi, ka pēc trīs gadu pārejas perioda līdzšinējo desmit atkritumu apsaimniekošas reģionu skaits samazināsies uz pusi.Slēgt plānots arī vienīgo atkritumu apsaimniekošanas poligonu Zemgalē, tā vietā “Getliņos” izveidojot Vidusslatvijas atkritumu reģionu, uz kurieni atkritumi tiktu nogādāti no Rīgas, Pierīgas un visas Zemgales. Tādejādi atkritumu mašīnām līdz poligonam nāktos mērot no 50 līdz 120 kilometriem, kas būtiski sadārdzinātu maksu par atkritumu izvešanu.

Atkritumu apsaimniekošanas poligonā “Brakši” mēnesī iebrauc 1400 mašīnas. Vispirms atkritumi nonāk šķirošanas stacijā, kur tiek atdalītas tās frakcijas, ko iespējams pārstrādāt, bet pārējais tiek apglabāts poligonā. Attīstībai stopkrānu novilcis VARAM izstrādātais atkritumu apsaimniekošanas reģionu reformas projekts, kas paredz, ka atkritumi no Zemgales tiks vesti uz Getliņiem.

Alvils Grīnfelds, SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” valdes loceklis: “kā mēs aplēsām kādi 20-30%. tas ir izmantojot esošo savākšanas tehniku, bet pamainot tehnikas vienības, tas cipars varētu iet vēl augstāk. Tālākiem novadiem .. es domāju 35-40%, kaut kur tajās robežās varētu būt.”

Neizpratnē par šādu ieceri ir arī siltuma ražotājs “Fortum Latvia”, kurš plāno sasmalcinātos atkritumus no Brakšu poligona izmantot jelgavnieku mājokļu apsildīšanai. “Pārvadāšana lieka uz Rīgu noteikti sadārdzinās šo pakalpojumu, un pārvadāšana parasti notiek, un arī šajā gadījumā droši vien notiks, izmantojot fosīlo degvielu. sadarbība ar “Brakšķiem” būtu distances ziņā vistuvākais, un arī ekonomiski visizdevīgākais risinājums,”stāsta SIA “Fortum Latvia” valdes priekšsēdētājs Andris Vanags.

Viens no iemesliem kāpēc jaunajā plānā netika atstāts Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģions, esot radītā atkritumu apjoma prognozētā samazināšanās, turklāt infrastruktūras attīstība labāka esot Getliņos.

Jāpiebilst gan, ka zināmā mērā pie izveidojušās situācijas vainīga arī “Brakšu” poligona vadība, kas negribēja pieņemt atkritumus no Bauskas novada, vietas trūkuma dēļ, kamdēļ šis novads jau šobrīd ir piederīgs Rīgas atkritumu reģionam. Tagad šis jautājums atrisināts, un vietas pietikšot vēl 14 gadiem. Aicinot pārskatīt izmaiņas, Zemgales pašvaldības nosūtījušas vēstuli gan ministrijai, gan ministru prezidentam.