Plāno veidot asinsdonoru portālu

Lai arī vidēji gada laikā tiek ziedots vairāk nekā 20 tūkstoši litru asiņu, šis ir nebeidzams aplis, jo asinis būs nepieciešamas vienmēr - tā skaidro Valsts asinsdonoru centrā.

 “Nekad nezinām, kādā dienā kādi pacienti, cik smagi būs ārstniecības iestādēs. Vienu dienu mēs skatāmies - šis asinis konkrētās grupas stabiņš ir pilns, bet nākamajā dienā tas jau var būt pilnīgi tukšs, jo ir bijuši viens vai vairāki smagi pacienti, kuriem ir tieši pārliets konkrētās asinsgrupas asinis,” skaidro Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole.

Nododot asinis, tās tiek izdalītas trīs daļās: plazma, trombocīti un eritrocīti. Egita Pole atzīmē, ka svarīgs aspekts ir tieši sarkano asinsķermenīšu īsais derīguma termiņš, tāpēc donorus nevar uzrunāt ar lielu akciju, ziedotāji jāuzrunā pastāvīgi.

Egita Pole: “Ir plazma. Šī ir tā baltā daļa, derīga visilgāk, līdz 3 gadiem. Trombocīti ir derīgi tikai 5 dienas, un tas ir ļoti nozīmīgi. Eritrocīti ir derīgi 35 dienas. Un tas arī nosaka to, kāpēc mēs nevaram, teiksim, ar kādu lielu akciju vienā dienā šos krājumus būtiski papildināt, jo tad mums tam varētu nebūt tik daudz pacientu, nebūs pieprasījums. Mums ir donori jāuzrunā pastāvīgi.”

Valsts asinsdonoru centrā ReTV stāsta, ka visbiežākais donoru pieplūdums novērojams katru gadu tieši decembrī, kad noris daudz labdarības akciju un kad cilvēki vairāk izjūt vēlmi palīdzēt. Palīdzīgas rokas sniegšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki dodas nodot asinis, taču katram tas var būt atšķirīgs.

Asinsdonoru centrs ir sācis darbu, lai jau tuvākā gada laikā izveidotu donoru portālu.

Egita Pole: “Kā būtiska sadaļa šajā portālā būs arī šī atgriezeniskā saite. Respektīvi, tai brīdī, kad konkrētā donora asinskrājums dosies uz slimnīcu glābt kādam dzīvību, tad donors saņems šo informāciju. Tā varētu būt tāda papildus svētku diena ne tikai, kad šīs asinis tiek nodotas.”

Šajā portālā, donoriem autorizējoties, būs iespējams saņemt svarīgu informāciju par saviem veselības datiem, nodoto donāciju laikus un atgādinājumu par nākamo apmeklējumu reizi. 


Foto: unsplash.com