Policists Liepājā apmaksā naktsmājas no vardarbības bēgošai sievietei

“Man nostrādāja cilvēciskais faktors,’’ šādi izsakās Valsts policijas Liepājas kārtības policijas nodaļas inspektors Madars Kupičs, kurš no vardarbīga dzīvesbiedra bēgošai sievietei no personīgajiem līdzekļiem apmaksājis naktsmājas kādā no pilsētas dienesta viesnīcām. Lai gan Liepājā pieejama nakts patversme, tās vadība stāsta, ka aizspriedumi un maldīgie priekšstati par iestādi nereti liedz nelaimē nonākušajiem saņemt vajadzīgo palīdzību.

Izsaukumus uz konflikta situācijām ģimenē parasti saņem pašvaldības policija, bet šajā gadījumā apstākļu sakritības dēļ tas nonāca Valsts policijas pārziņā. Kā stāsta likumsargs Madars Kupičs, ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka sieviete vērsusies pēc palīdzības, jo no ieslodzījuma atgriezies viņas civilvīrs, kurš, lietojot alkoholu, kļuvis agresīvs. Pats varmāka policijas ierašanās brīdī nav bijis uz vietas. Sieviete izmisusi meklējusi naktsmājas pie ģimenes locekļiem un paziņām, bet nesekmīgi. Tā kā Valsts policijas pārraudzībā reti nonāk ģimenes konflikti, informācija par palīdzības iespējām jeb izmitināšanu krīzes situācijās viņiem esot maz, tāpēc policists nav piedāvājis viņu vest uz patversmi Flotes ielā. 

“Vienkārši ieslēdzās kaut kāds cilvēciskais faktors. Izdomāju, ka aizvedīšu viņu uz dienesta viesnīcu. Pārrunās ar sievieti es sapratu, ka viņai naudiņas nebija, ja jau aizvests ir, tad samaksāju, lai sieviete atpūšas. Aizvedot uz Flotes ielu [patversmi], es pieņemu, ka tur nav tā - lūdzu, ņemiet atslēdziņas, ejiet, lūdzu, guliet. Viņai droši vien būtu jāaizpilda kaut kādi papīri. Tāpat man kā policistam jāraksta savi ziņojumi. Sieviete noraudājusies, nakts laikā, ja viņai vēl viena līdz divas stundas jāpavada kaut kādos papīros, lai tiktu iekšā un atpūstos, lai tiktu pāri saviem pārdzīvojumiem - es domāju, ka tas nav adekvāti.’’

Kā informē Liepājas nakts patversmes vadība, pašvaldības policija salīdzinoši bieži iestādē nogādā no vardarbības bēgošas sievietes, arī ar bērniem, gadoties arī pa kādam vīrietim. Vadītāja uzskata, ka sabiedrībā valdot nepareizi priekšstati par patversmi, piemēram, ka tā paredzēta tikai bezpajumtniekiem, dzērājiem vai ka tajā valda netīrība. Krīzes situācijās nakts laikā neesot jāaizpilda nekāda dokumentācija, jo primāri tiekot nodrošināta atsevišķa istabiņa, bet papīri tiekot kārtoti tikai no rīta. “Istabiņas ir izremontētas, katram ir sava tīra gulta, tīra gultasveļa tiek iedota, un no rīta mēs sazināmies ar sociālā dienesta darbiniekiem. Viņi parasti atnāk ar padomu. Risinām to jautājumu, lai viņa var atgriezties mājās vai vēršas kādā citā institūcijā. Ir bijuši tādi gadījumi, kad cilvēks ir pilnīgi apakšveļā, bez nekā. Tad mēs arī apģērbjam.’’

Valsts policijas Kurzeme reģiona pārvaldē par likumsarga rīcību, apmaksājot no privātajiem līdzekļiem viesnīcu cietušajai, uzzināja no pašas sievietes, kura e-pasta vēstulē iecirkņa vadībai pateicās par palīdzību. Policijas vadība lepojas ar kolēģa nesavtīgo rīcību.


Foto: Freepik