Politisko stabilitāti arī pēc vēlēšanām Daugavpilī neprognozē

Ja citās pašvaldībās politiskie kašķi tagad tikai sākas, Daugavpilī tie teju nemaz nav beigušies kopš iepriekšējām vēlēšanām. Ilgākais laiks, ko kāds no mēriem šajā sasaukumā aizvadījis amatā, ir nepilni divi gadi. Šīs nedēļas varas maiņas mēģinājuma objekts Jānis Lāčplēsis gan uzskata, ka konkrētais priekšlikums saistīts tikai ar gaidāmajām vēlēšanām.

Daugavpils domes priekšsēdētāja 1. vietnieks, bijušais mērs Jānis Lāčplēsis (“Latgales partija”) saka: “Šādas akcijas un to tālāka tiražēšana masu informācijas līdzekļos ir priekšvēlēšanu kampaņas elementi. Es negribu šādiem mērķiem izmantot sabiedriskos medijus.”

Tikmēr “Saskaņas” pārstāvis Andrejs Elksniņš neuzticības izteikumu Jānim Lāčplēsim pamato ar to, ka oponents esot līdzvainīgs CFLA lēmumā apturēt finansējumu katlumājas būvniecībai Daugavpilī.

Andrejs Elksniņš: “Analizējot kopumā minētā projekta realizācijas posmu, izrādījās, ka gan iepirkuma nolikumā, gan arī līgumprojektā, par ko ir CFLA pārmetumi, ir piedalījies Lāčplēša kungs.”

Varas maiņa Daugavpilī šajā deputātu sasaukumā notikusi jau trīs reizes. Turklāt - 2019. gada sākumā domi no atlaišanas šķīra vien pāris dienas. Politiskie spēki teju divus mēnešus nespēja vienoties par jauna mēra ievēlēšanu pēc tam, kad no amata tika atcelts kukuļošanā apsūdzētais Rihards Eigims. Pašreizējais mērs Igors Prelatovs kolēģus kritizē, jo viņu rīcība nepalīdz risināt saimnieciskas problēmas.

“Cilvēki, kuri neprot rīkoties pragmatiski, saimnieciski, neprot atrast kopsaucēju, vai rīkojas bezatbildīgi. Tādiem cilvēkiem nav vietas politikā,” pauž Daugavpils mērs (“Mūsu partija”) Igors Prelatovs.

Uz nākamajām pašvaldību velēšanām savus sarakstus statēšanai Daugavpilī šobrīd iesniegušas trīs partijas. Izņemot “Saskaņu”, nacionālajā politikā vadošās partijas Daugavpilī nav pārliecinātas par saviem spēkiem. “Latgales partija” gan noslēgusi līgumus ar “Latvijas attīstībai” un “Jauno Vienotību”.

“Jaunā Vienotība” valdes loceklis Arvils Ašeradens saka: “Salīdzināt ar Liepāju, kur arī ir pietiekami liela politiskā konkurence, ir spēja politiskajiem spēkiem vienoties. Daugavpilī diemžēl tā situācija iekšējo politisko strīdu dēļ iet pretējā virzienā. Man ir ļoti žēl, ka otra lielākā Latvijas pilsēta šobrīd zināmā mērā stagnē ekonomiski tikai tādēļ, ka politiskie spēki pilsētā nespēj vienoties.”

“Daugavpils cilvēki ļoti atšķiras. Es nerunāju par politiķiem, es runāju par daugavpiliešiem, viņi ir tādā absolūtā suverēnā domāšanā. Viņi visu vērtē, un vismazāk viņi gribētu, ka viņus komandētu vienalga kas no Rīgas,” bilst Jānis Urbanovičs, “Saskaņas” valdes priekšsēdētājs.

Līdzīgi izsakās arī Daugavpils Universitātes pasniedzējs Dmitrijs Oļehnovičs: “Es citēšu vienu savu informācijas līdzekli: “Es balsošu par viņu tāpēc, ka viņam ir skaista cepure. Es nedomāju, ka jaunajām apvienībām, jaunajām partijām būtu kaut kādas izredzes tikt domē, jo tomēr “visi zina, par ko viņi balsos”.”

Lielās partijas arī īsti nemēģina. “Latvijas attīstībai” sarakstu veido kopā ar “Latgales partiju”. “Jaunajai Vienotībai” savas nodaļas pilsētā nav. Jaunajai konservatīvajai partijai būšot nepilns saraksts, savukārt Nacionālās apvienības līderis Daugavpilī Andrejs Faibusevičs, būdams pilsētnieks, gatavojas startēt nevis Daugavpilī, bet Augšdaugavas novadā.

“Daugavpilī (atšķirībā no citām pašvaldībām) tie vietējie mediji tiešām ir ļoti politiski ietekmēti. Katram ietekmīgam politiķim gandrīz kā džentelmeņa portfelī ir jābūt vietējam medijam, un tas tā ir bijis līdz šim un turpinās. Ja atveram divus lielākos Daugavpils portālus, tad tur acīmredzami piecas minūtes nevajag pavadīt, lai saprastu, kurš medijs ko atbalsta,” pauž “Re:Baltica” žurnāliste Evita Puriņa.

Krieviski un tikai savējiem - “Re:Balica” pērn analizēja kā Daugavpils pašvaldības un to kapitālsabiedrības izsludina konkursus par informatīvo materiālu veidošanu, kuros uzvarēt vieglāk esot atsevišķiem medijiem. Pēc žurnālistu raksta konkursi tika atcelti un izsludināti no jauna. Tomēr tas tik un tā pašā saknē politisko situāciju Daugavpilī nemaina, un, kā saka daļa ekspertu un politiķu, tā ir un paliks cita pasaule.