Politoloģe: “Latvija pirmajā vietā” ir koncentrēta ap vienu cilvēku – Aināru Šleseru

ReTV Ziņu dienests turpina vērtēt 14. Saeimas vēlēšanām pieteiktās partijas – tādā secībā, kā tās iesniedza savus sarakstus un programmas Centrālajā vēlēšanu komisijā, un nu kārta pienākusi politiskajam spēkam “Latvija pirmajā vietā”. 

“Latvija pirmajā vietā” dibināta tikai pirms gada, tomēr šīs partijas premjera kandidātam un lokomotīvei, bieži ar buldozeru un cita veida smago tehniku salīdzinātajam Aināram Šleseram, tas ir kārtējais mēģinājums atgriezties politikā – viņš tajā darbojas teju vai gadsimta ceturksni. 

Iepriekš Šlesers izveidojis vairākas partijas vai to apvienības, vai bijis to vadībā; saskaitīts, ka kopumā to bijis astoņas. Jaunākā politiskā projekta nosaukumā saskatāma līdzība ar ASV bijušā prezidenta Donalda Trampa saukli “Amerika pirmajā vietā”. 

Tā nav vienīgā līdzība ar Trampu, uzskata politoloģe Lelde Metla-Rozentāle. Arī Šlesers pārstāv uzņēmējus un pat tiek uzskatīts par vienu no Latvijas oligarhiem; arī Šlesera politiskā retorika ir lielākoties populistiska. “Šobrīd šajā segmentā “populistiskās partijas” piedāvājums ir ļoti plašs. Līdz ar to tā objektīvi jāsaka, ka no populistiskajām partijām šī varbūt ir pat tāda salīdzinoši piezemēta populistiska partija. Viņu solījumi salīdzinājumā ar citu līdzīgu partiju solījumiem ir pat diezgan tradicionāli.” 

Šlesera līdzšinējā politiskā biogrāfija ir ļoti raiba, tajā ir gan ministru amati, gan skandāli; viens no lielākajiem – Rīdzenes sarunas, kā arī domnieku balsu pirkšana jeb tā dēvētā Jūrmalgeita. Tajā Šlesers bija viens no galvenajiem personāžiem, tomēr krimināllietā oficiāli – tikai liecinieks.

Kā LPP/LC apvienības pārstāvis viņš bijis arī Rīgas vicemērs, strādājis koalīcijā ar Nila Ušakova partiju “Saskaņas Centrs”. Lelde Metla-Rozentāle: “Jāatceras, ka Šlesera kungs bija tas, kura dēļ tika atlaista 10. Saeima, ko izdarīja Valsts prezidents Valdis Zatlers. Liela tautas daļa pieprasīja to, ka viņi nav ar mieru, ka šāds cilvēks atrodas parlamentā.” 

Šlesers par naudas trūkumu nevar sūdzēties - kopā ar ekspremjera Andra Šķēles ģimeni viņam pieder autopārvadāšanas bizness, arī daudzi citi. Kas turīgo uzņēmēju atkal vilina politikā? Politoloģe uzskata, ka tā varētu būt vēlme revanšēties un ka tāda varētu būt arī citiem politiķiem šīs partijas sarakstā. “Piemēram, ja mēs atceramies arī [ekspremjeru] Krištopana kungu - tad, kad viņš aizgāja no politikas, savos izteikumos par Latviju viņš bija ļoti ass, sauca Latviju par muļķu zemi, teica, ka šeit vispār negrib dzīvot; paskatījos viņa izteikumus - sākot ar to, ka te ir riebīgs klimats, beidzot ar to, ka šeit ir nekur nederīgi cilvēki. Tad man jādomā, kas ir mainījies. Vai klimats ir uzlabojies?” 

Šlesera partijas deputātu kandidātu sarakstā ir arī daudz citu skaļu vārdu: salīdzinoši bieži kritizētā Ramona Petraviča; ilggadējais Rīgas domes deputāts, īsu brīdi mērs, bet galvenais - galvaspilsētas īpašumu pārzinātājs Oļegs Burovs, brīnumūdens “Memory Water” tirgotājs Jānis Pļaviņš un citi. Lelde Metla-Rozentāle saka: “Tas, par ko vēlētājiem vajadzētu aizdomāties, ir tas, ka šī, protams, ir līdera partija, kur visi pulcējas ap vienu cilvēku.” 

Partijas “Latvija pirmajā vietā” programmā akcentētas kristīgās un ģimeniskās vērtības, taču pausta arī apņemšanās ieviest tautas vēlētu Valsts prezidentu; likvidēt Satversmes tiesu un izmaksāt kompensācijas tiem, kuri par nevakcinēšanos pret kovidu zaudēja darbu, samazināt darbaspēka nodokļus u.tml. Programmā turklāt paredzēts ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām nodrošināt noteiktiem kritērijiem atbilstošus ārvalstu investorus. 

Jaunākie “Factum” reitingi liecina, ka šī partija paliek zem 5% barjeras.





Foto: Zane Bitere/LETA