Politologi: valdības lēmums par pabalstiem pensionāriem ir populistisks

Pabalstu 200 eiro apmērā aprīlī saņems visi Latvijā dzīvojošie pensionāri, invaliditātes pensijas saņēmēji, personas, kuras saņem apgādnieka zaudējuma un sociālā nodrošinājuma pabalstu, kā arī ļaudis, kuriem piešķirts īpašās kopšanas pabalsts par bērniem.

Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja Aija Barča ReTV Ziņām uzsver, ka šobrīd šāda veida palīdzība šīm iedzīvotāju grupām ir ļoti nepieciešama, jo pandēmijas apstākļos ir palielinājušies izdevumi, piemēram, jāiegādājas sejas aizsargmaskas, dezinfekcijas līdzekļi, pieaug izmaksas par medicīnas pakalpojumiem.

Aija Barča, Latvijas Pensionāru federācijas valdes priekšsēdētāja, saka: “Ir grūti nokļūt un saņemt valsts finansētus pakalpojumus, un bieži vien šiem cilvēkiem ir jādodas uz privātajām praksēm, kur, protams, samaksa ir ievērojami lielāka, nekā, ja tas būtu valsts finansēts pakalpojums.”

Arī Valmieras ielās satiktie iedzīvotāji par šādu vienreizēju pabalstu izsakās atzinīgi. Viss esot tik dārgs, ka neredz, kāpēc lai nebūtu šādas iespējas. “Valsts kaut ko dara cilvēku labā, tā jau grūti. Sevišķi tiem, kas krievu laikā strādāja, tiem pensijas minimālas.”

Valsts sociālās apdrošināšanas dati liecina, ka šo vienreizējo pabalstu varētu saņemt aptuveni vairāk nekā pusmiljons iedzīvotāju. Šim mērķim tiks novirzīti 112,5 miljoni eiro. Lielākā daļa nonāks vecuma pensijas saņēmēju maciņos. ReTV Ziņu aptaujātie politologi ir viensiprāt - daudzi šo sabiedrības grupu pārstāvji šobrīd dzīvo zem iztikas minimuma, kā arī šiem cilvēkiem papildus līdzekļi ir nepieciešami. Politologs, aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis mudina aizdomāties, kāpēc šis pabalsts piešķirts tikai tagad, jo pandēmija ilgst jau gadu

Filips Rajevskis: “Tomēr arī savas popularitātes celšana, ņemot vērā, ka popularitāte traģiski kritusies, bet, ja ceļ popularitāti un cilvēkiem labi, nav jau nekas slikts. Problēma tā, ka mums visiem par to būs jāmaksā, ieskaitot arī pensionārus.”.

Daudz kritiskāk šo valdošās koalīcijas vienošanos vērtē politoloģe Ilga Kreituse. Viņasprāt, nav saprotams, kā noteikts pabalsta lielums un kāpēc to izmaksā visiem pensiju saņēmējiem, nevis tiem, kuri tiešām cietuši pandēmijas dēļ.

“Šādi gājieni uzreiz rada tādas pārdomas, ka [tā ir] tāda savstarpēja sacenšanās, kurš nu būs mīļāks ministrs šinī valdībai kritiskajā situācijā, kad reitings ir tik zems, kāds laikam nav bijis nekad Latvijas vēsturē. Un tas izskatās tīri kā tāds politisks populisms. Vienlaicīgi gan jāsaka - vecajiem cilvēkiem, kam ļoti mazas pensijas, ir nepieciešama šī te palīdzība,” saka politoloģe Ilga Kreituse.

Savukārt politologs Juris Rozenvalds ReTV Ziņām skaidro, lai atbalstītu iedzīvotājus pandēmijas apstākļos, līdzīgi rīkojas arī citas valstis Eiropas Savienībā. Arī viņam rodas jautājums, vai šobrīd šāds pabalsts nepieciešams pilnīgi visiem pensiju saņēmējiem.

Juris Rozenvalds: “Pensionāri arī sava vecuma dēļ ir visapdraudētākā un apzinīgākā, ko ir svarīgi atzīmēt, sabiedrības daļa. Es domāju, ka atbalsts nepieciešams, tikai cits jautājums - vai atbalsts nepieciešams visiem pensionāriem un kur to robežu novilkt.”

Politologi arī atzīst - piešķirot šāda veida vienreizējus pabalstus gan pensionāriem, gan arī ģimenēm ar bērniem, politiskās partijas spodrina savu tēlu pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Tam gan nepiekrīt politologs Ojārs Skudra - tāda rīcība partijām būtu aktuāla pirms Saeimas, ne pašvaldību vēlēšanām.

Vienreizējais pabalsts 200 eiro vērtībā būs nozīmīgs atspaids vien katram ceturtajam pensionāram – vērtē politologi. Tie ir vecie ļaudis, kuru ienākumi ik mēnesi nepārsniedz 300 eiro. 



Foto: pixabay.com