Politologs: “Attīstībai/Par!” ir visskandalozākā no valdošajām partijām

Politisko apvienību “Attīstībai/Par!” veido trīs politiskie spēki, kas kopā sagāja pirms četriem gadiem. Tagad tās rindās ir ap 1200 biedru; biedru skaita ziņā apvienība nebūt nav top pieciniekā Latvijā. 

Politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis ReTV Ziņām šo partiju vērtē kā vienu no skandalozākajiem politiskajiem spēkiem koalīcijā. “Šai partijai raksturīgi ļoti daudzi skandāli, tā no visām partijām ir visskandalozākā. Visus šos gadus iet no skandāla uz skandālu. Partiju visu laiku piemeklē kaut kādas neražas, neveiksmes, kaut kādi atmaskojumi, kas ir saistīti ar partijas biedriem. Ja tie nav, tad ir kaut kādi ne pārāk veiksmīgi soļi no ministru puses.”

Partija savu tēlu būvē uz personībām. Politologa vērtējumā tās ir spilgtas, taču tām līdzi nāk arī negatīvi iezīmējama sliede. Rajevskis: “Partijā viena no ietekmīgākajām personām visus šo gadus ir Juris Pūce, viņš ir arī redzamais politiķis. Es domāju, ka Artis Pabriks kā premjera kandidāts ir ļoti svarīga personība. Viņa ietekme ir tas, ka viņš ir vērtīgs šai partijai, šai apvienībai, viņam ir labi reitingi. Viņā ieklausās tādēļ vien, lai viņš kaut kur neaizskrien projām ar visiem reitingiem, jo viņs ir viens no stiprākajiem aktīviem šajā partijā. Vienmēr piemin Edgaru Jaunupu kā “pelēko kardinālu”, bet es domāju, ka visas izmaiņas, kas ir notikušas politisko partiju finansēšanā, samazina šo kardinālu ietekmi pēc būtības. Tomēr vēl joprojām viņš ir ietekmīgs pie kaut kādu stratēģiku lēmumu pieņemšanas.”

Partija dibināta praktiski ar vienu mērķi - vara un nauda, norāda politologs, ejot uz šo mērķi mērķtiecīgi, ar dažādām metodēm tas ir arī panākts. “Šīs partiju apvienības jeb “aprēķina laulību” mērķis ir vara un viss, kas nāk līdzi ar varu - gan nauda, gan ietekme, gan prestižs, gan publicitāte. Tas viss ir šīs “aprēķina laulības” pamatā. Šīs partijas ļoti labi saprot, ka, startējot pa vienai, tas viss tām ies garām, bet abas kopā var to izdarīt. Neskatoties, ka bija īss periods, kad partijas bija pašķīrušās, viņi atkal ir kopā, jo aprēķina laulības ir vispragmātiskākās - abas zina, ko zaudē,” saka Rajevskis. 

Tuvojoties 14. Saeimas vēlēšanām, partijai ir vairāk jādomā par savu ideoloģiju - kāda tā ir un vai tā uzrunā vēlētāju. Turklāt - problēmu šim politiskajam spēkam varētu sagādāt konkurence ar citām līdzīgām partijām. Rajevskis: “Partijas galvenais klupšanas akmens pašlaik varētu būt ideoloģiska rakstura uzstādījumi. Tā ir liberāla partija, bet es neredzu, ka tā ļoti atšķirtos no pārējām koalīcijas partijām. Viņi atšķiras no konservatīvajiem, bet ekonomiskajā, sociālajās jomās viņi ir tādi paši, kā pārējie. Tā ir viņu problēma. Tas gan, ka viņi prot izmantot varas pozīcijas, tas tā ir. Tas ir redzams pēc tā, kā viņi ministrijās iekārto savus partijas biedrus, kas ir gan atkarīgi no valsts, līdz ar to arī uzticīgi partijai, kuri dod viņiem amatu un prestižu.”

Politologa vērtējumā šī politiskā spēka iespējas tikt ievēlētam parlamentā ir vidējas, tomēr paredzot, ka liktenīgā piecu procentu barjera tiks pārvarēta. Vai “Attīstībai/Par!” gūs lielāku pārsvaru, prognozēt ir grūti. 

“Izredzes pārkāpt piecu procentu barjeru ir labas, viņi māk tehniski izspēlēt to spēli, jo tās tomēr ir piecas vēlēšanas (pieci vēlēšanu apgabali), viņi zina spēles noteikumus un kā šo spēli spēlēt pa visu Latviju. Viņu kandidātu loks un tehniskā sagatavotība ir laba, tāpēc viņi pārkāps piecu procentu barjeru, ja nenotiks kaut kas ārkārtējs.”

Pēdējie “Factum” aptaujas rezultāti liecina, ka šobrīd partijai ir trešā vieta ar 10.3%.