Politologs: Elksniņa izstāšanās no “Saskaņas” nav pārsteigums

Andreja Elksniņa izstāšānās no partijas “Saskaņa” nav pārsteigums, un par paziņojumu veidot jaunu reģionālo politisko spēku politologs Filips Rajevskis saka – sākotnēji visdrīzāk pārvilinās “Saskaņas” biedrus, kuri dzīvo Daugavpilī un ap Daugavpili, tā veidojot pilsētas partiju. Tikmēr daugavpilieti, nesen tapušās dokumentās filmas “Daugavpils – iespēju vai nespēju pilsēta?” autori Vladislavu Romanovu jauna politiskā spēka veidošanās satrauc. 

Par izstāšanos no partijas “Saskaņa” Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš paziņoja vakar vakarā. Savā “Facebook” profilā savus sekotājus vispirms uzrunā krievu valodā, kam seko paziņojums latviski. Tajā viņš norāda, ka par to, ka Daugavpilī nepieciešams veidot reģionālu platformu, kas apvienotu cilvēkus, kuri spēj domāt gan reģionālā mērogā, gan aizstāvēt Latgales intereses valsts līmenī, jau runājis 2020. gada pavasarī. “Kopš tā laika daudzkārt ir pieaudzis domubiedru skaits, kuri - tāpat kā es - uzskata, ka valstī valdošā elite pret mūsu reģionu ir neobjektīva, ignorē tā intereses, nespēj sadzirdēt un saprast Daugavpils, Rēzeknes, Krāslavas, Preiļu un citu mūsu pilsētu, ciemu, lauku sētu iedzīvotājus. Šodien ir pienācis laiks šiem cilvēkiem apvienoties nopietnā organizācijā.”

Politologs Filips Rajevskis norāda, Elksniņa retorika jau liecināja, ka jau kādu laiku ar “Saskaņas” partijas biedriem nav bijis vienisprātis, partiju diskusijas jau veda uz to – viņu izslēgs vai neizslēgs nākamajā kongresā. “Kā saprātīgs politiķis viņš uzskata, ka labāk, ka tu izstājies, nekā tevi izslēdz. Tas, tā teiksim, no CV viedokļa ir labāk viņa gadījumā, un viņš pieņēma lēmumu izstāties.” 

Rajevskis piebilst, ka “Saskaņa” šobrīd iet cauri smagam procesam. Kā jebkurai partijai, kas ilgi bijusi parlamentā, bet pēc tam cietusi graujošu sakāvi, ir jāpārstrukturējas. Savukārt par Elksniņa paziņojumu par jauna reģionālā politiskā spēka veidošanu viņš saka – sākotnēji tas varētu būt kāds Daugavpils spēks jeb pilsētas partija, bet, ja savu vietu “Saskaņā” zaudē arī Rēzekens mērs Aleksandrs Bartaševičs, iespējams, jau kopēja partija. Rajevskis: “Viņš iet ļoti līdzīgi trajektorijā ar savu retoriku kā Elksniņš. Mēs redzam, ka tā retorika ir vērsta uz to, lai polarizētu sabiedrību un lai maksimāli mobilizētu ap sevi tos vēlētājus, kuri ir atbalstītāji šādām idejām, kā pauž Elksniņš un Bartaševičs. Tās ir tādas prokrieviskas idejas.”

Tikmēr daugavpiliete Vladislava Romanova ir satraukta par to, ka varētu tapt jauns politiskais spēks, jo, kad veidojusi dokumentālo filmu “Daugavpils – iespēju vai nespēju pilsēta?”, novērojusi, ka daudzi iedzīvotāji pilsētas mēru slavē. “Elksniņš ir diezgan pieprasīts politiķis. Viņu ļoti ciena un respektē. Ja cilvēki atbalstīs Elksniņa jauno partiju, tad varētu sākties problēmas, jo viņš būtībā propagandēs to, kas, es pieļauju, neiet kopā ar Latvijas vērtībām.”

Savukārt par to, vai nu jau bijušo saskaņiešu izstāšanās no partijas varētu kā ietekmēt domes darbu, opozīcijas deputāts Jānis Lāčplēsis (LP / LA) uzskata, ka viņu pozīcijas ar Latvijas Krievu savienību, ar kuru ir koalīcijā, satuvināsies. “Neparedzu, ka tāpēc varētu notikt kaut kādas izmaiņas šo astoņu deputātu, kas sastāda domes vairākums, sadarbības plānā. Reāli izmaiņas kaut kādas tur varētu notikt tad, ja šāda pozīcija viņiem neizdodas sadarbībā ar valdību, pilsētas attīstības projekti sāk buksēt, tad varbūt kādi deputāti, kas ir starp tiem septiņiem “Saskaņas” bijušajiem deputātiem, padomās par pilsētas interesēm.”

ReTV Ziņām dienas gaitā paša Andreja Elksniņa komentāru neizdevās gūt. Telefoniski īsziņā viņš norādīja, ka ir aizņemts un visa nepieciešamā informācija ir preses relīzē.


Foto: Ivars Soikāns/LETA