Politologs: Krievijas mērķis ir likvidēt Zelenska valdību

Krievijas mērķis ir likvidēt Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska valdību un valsts pārvaldi, kara norises Ukrainā vērtēja politologs Kārlis Daukšts.

Daukšta ieskatā, Krievijas plānos varētu ietilpt arī marionešu valdības izveide, taču eksperts domā, ka Krievijai neizdosies okupēt valsti un pilnībā satriekt ukraiņu pretestību, lai to īstenotu. "Ja pieņemam, ka tiks sagrauti pirmie pretošanās spēki - cerēsim, ka tā nenotiks, ja arī nomainīs valdību, tad prokrieviskā administrācija nevarēs noturēties Ukrainā ilgu laiku. Tāpēc tas ir karš vai kara darbība, kas nevar nest rezultātus - Krievija var nogalināt un mēģināt iznīcināt, taču gala rezultāts būs viens - Ukraina nepadosies," sacīja Daukšts.

Jautāts, kādi varētu būt Krievijas un Ukrainas sarunu rezultāts, politologs norādīja, ka diplomātija vienmēr ir piemērotājai ierocis, lai risinātu krīzes situāciju. Viņš norādīja, ka Zelenskis bijis kategorisks savā paziņojumā, ka no sākuma Krievijai ir jāatvelk karaspēks un jāizved no Ukrainas teritorijas, un tas, Daukšta ieskatā, ir sākums reālai diplomātijai. "Krievija izvirza neizmērojami fantastikas prasības, piemēram, demobilizēt ukraiņu armiju, veikt tā saucamo "denacifikāciju". Krievijas uzstādījumi nedos iespēju diplomātiskiem risinājumiem, taču kontakti ir vajadzīgi. Saglabāt iespēju izglābt kaut dažas dzīvības, tas ir svēts diplomātijas aicinājums," uzsvēra Daukšts.

Jautāts, ko no Krievijas sagaidīt tālāk, politologs norādīja, ka Krieviju sagaida spēcīga pretestība. Viņš minēja salīdzinājumu - tad, kad valis norij dzeloņcūku, tā maigi ieslīd viņam rīklē, taču kuņģī tā izpleš savas adatas un valis iet bojā. Politologs uzsvēra, ka Krievija var ieiet Ukrainā, bet pretestība ar katru dienu kļūst arvien spēcīgāka un nesīs tālāko plānu permanentu sakāvi.

Krievijas rubļa kurss pret ASV dolāru un eiro pirmdien tirdzniecībā Krievijā strauji samazinājies. Politologs uzsvēra, ka vēl nav iedarbināti visi formālie instrumenti finanšu sfērā, bet sankciju iespējamība ir radījusi rubļa vērtības samazināšanos. Daukšta ieskatā, tas nozīmē grandiozu triecienu pa nabadzīgākajam slānim un tiem, kuriem ir vidēji ienākumi. "Tas būs spēcīgs trieciens. Ja slēgs bankomātus un izņemt naudu nebūs iespējams, ja dolārus vairs nevarēs izņemt no bankām, bet varēs izņemt rubli, kas kļūst arvien nevērtīgāks, tas strauji pasliktinās iedzīvotāju materiālo stāvokli un izsauks neapmierinātību. Tas ir būtisks sankciju rezultāts," teica politologs.


Foto: Freepik