Politologs par partiju “Konservatīvie”: konservs ar pārsteigumu

Partija “Konservatīvie” vēl 13. Saeimas sasaukumā sevi dēvēja par “Jauno Konservatīvo partiju”. Tā dibināta 2014. gadā kā liberāli konservatīva politiskā partija. Šīs partijas galvenais dibinātājs un redzamākais līderis ir Jānis Bordāns, kurš iepriekš pabijis gan “Vienotības”, gan “Nacionālās apvienības” rindās. 

Politologs un SIA “Mediju tilts” līdzdibinātājs Filips Rajevskis par partiju “Konservatīvie” saka - dažādas šīs partijas darbības un iepriekšējie balsojumi Saeimā līdz šim ir pierādījuši, ka nemaz tik konservatīva šī partija nav. Tas varētu nepatikt viņu vēlētājiem. “Viņu reitingi ir samazinājušies, jo viņi tomēr ir bijuši kopā ar liberāļiem balsojumos par kopdzīves likumu, viņi bija kopā ar liberāļiem balsojumā par ebreju kompensācijām. Šie balsojumi padara viņus par konservu ar pārsteigumu. Tu nekad nezini, kā viņi rīkosies. Ja mēs runājam par konservatīvo auditoriju, viņi ļoti vērtē konsekvenci, tāpēc jau viņi ir konservatīvie cilvēki pēc būtības.” 

Rajevskis uzskata, ka partija “Konservatīvie” pēc KNAB bijušās vadošās amatpersonas un vēlāk Saeimas deputātes Jutas Stīķes nāves nav atradusi savu identitāti. Tieši Juta Stīķe partijā bija ļoti spēcīgs spēlētājs. Šobrīd “Konservatīvo” rindās rodas disbalanss, par ko iestāties: konservatīvās vērtības, cīņa ar korupciju vai reliģiskās vērtības. “Vēl 12. Saiemas vēlēšanās “Jaunā Konservatīvā partija” Bordāna vadībā ieguva 0.6%. Tad izdevās piesaistīt Jutu Stīķi un Juri Jurašu. Tas bija tas brīdis, kad šī partija izšāvās un guva labus panākumus 13. Seimas vēlēšanās un Rīgas domes vēlēšanās. Es domāju, ka noteicošais tomēr nebija Bordāna tēls, tas bija vairāk Jutas Strīķes tēls, kurš pievilka vienu ļoti lielu cilvēku daļu, kuru dienas kārtība bija nevis konservatīvisms, bet cīņa ar korupciju.”

Es domāju, ka Strīķes pāragrā nāve ļoti ietekmē šo partiju, rodas iekšējās cīņas, kurš būs tā galvenā seja - Jurašs Ukrainas fornē vai Bordāns Tieslietu ministrijā. 

Filips Rajevskis vērtē, ka 14. Saeimas vēlēšanās partijai “Konservatīvie” ir iespējas pārkāpt 5% parjeru.  “Būs tāpat kā Zaļo un zemnieku savienības gadījumā - ļoti nostrādās debates. Cilvēki gribēs paklausīties, ko viņi piedāvā. Viņiem ir vēlētājs, bet tajā nišā ir ļoti spēcīga konkurence.”
Foto: Zane Bitere/LETA