Poļu žurnālists ReTV Ziņām: Lukašenko režīms turpina izstumt migrantus uz robežas

Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma hibrīduzbrukums Polijai, Latvijai un Lietuvai turpinās. Lai arī vakar Polijas robežu mēģinājuši šķērsot 18 cilvēki, kas ir mazākais migrantu skaits pēdējā pusgada laikā, tomēr situācija neliecina, ka varam atslābt. Tā atzīst arī Polijas televīzijas analītiskais žurnālists, kurš pēta starptautiskos notikumus.

Centieni Eiropas Savienības dalībvalstu teritorijās no Baltkrievijas iesūtīt tūkstošiem nelikumīgu migrantu turpinās. Poļu žurnālists ReTV Ziņām vēsta – Baltkrievijas režīms mēģinās rast jaunas provocēšanas iespējas. “Mēs varam redzēt, ka Lukašenko režīms mēģina tā kā atkāpties, bet vienlaikus arī nevēlas to parādīt un atzīt, ka ir zaudējuši savu opozīciju pret rietumiem, tādēļ joprojām izdara spiedienu. Šie mēģinājumi vairs nav tik apjomīgi kā iepriekš. Tas ir, lai parādītu, ka nekas nav beidzies. Domā par atkāpšanos, bet negrib pazaudēt to tēlu,” saka Zmicers Mitskevičs, Polijas kanāla “Belsat TV” žurnālists, Baltkrievijas drošības bloga analītiķis. 

Tikmēr Lietuvas iekšlietu minsitre Agne Bilotaite paudusi – robežsargi nevar cerēt uz mierīgu gada izskaņu, jo esot zināms, ka Likošenko iecerējis “iztīrīt” Minsku no nelikumīgajiem migrantiem. “Es nedomāju, ka situācija eskalēsies, bet esmu pārliecināts, ka joprojām būs mēģinājumi šķērsot robežu. Šo krīzi, protams, pilnībā neizbeigs. Viņi ir ieinteresēti turpināt, jo viņu plāns ir diskriditēt Poliju un savu pārliecību. Arvien vairāk provokācijas izvērsīs, piemēram, poļu robežsargs, kurš bija dabūts uz Baltkrievijas pusi un izmantots propagandai. Bet te es gribētu iezīmēt – mēs varam domāt, kā pēc loģikas viņi varētu rīkoties, bet jāsaka – loģika ir lieka, jo šis režīms ar to “baigi” nedraudzējas,” saka Zmicers Mitskevičs.

Analītiķis ReTV Ziņām stāsta arī par atmosfēru pierobežā, iedzīvotāju nostāju valstī attiecībā pret tiem aptuveni 15 000 robežsargu, kuri ir iesaistīti robežas sargāšanā. “Polijā daudzi cilvēki atbalsta to, ko dara robežsargi. Tā ir tāda pilsoniskā vienprātība, ka robežai vajadzētu būt aizsargātai. Jā, varbūt ir kādi citi viedokļi, piemēram par to, kā potenciālie migranti tiktu aprūpēti. Kad es biju pie robežas, trīs kilometrus ap to, kur ir tas speciālais režīms, runāju ar vietējiem. Pārsvarā viņi izjūt bailes par to, ka varētu notikt kaut kas lielāks. Viņi, protams, nav laimīgi par to, jo tā ir pierobeža – viņi mēdza iepriekš komunicēt, bija labās attiecībās. Un vaino Lukašenko režīmu,” saka Zmicers Mitskevičs. 


Foto: AFP/EPA/Scanpix