Porcelāna leļļu kolekcijā aptuveni 260 dažādas tematikas lelles

Lai arī mūsdienās tā varētu nešķist, kolekcionēšana ir viens no cilvēku izplatītākajiem vaļaspriekiem. Ar to aizrāvusies arī limbažniece Dzintra Kaminska, tiesa - viņa kolekcionē nevis tradicionālās pastmarkas vai monētas, bet gan porcelāna lelles.

Dzintras Kaminskas porcelāna leļļu kolekcijā ir aptuveni 260 dažādu tematiku lelles. Limbažnieces aizraušanās sākusies pirms vairākiem gadiem, kad kolēģi Īrijā dzimšanas dienā uzdāvināja pirmo lelli, nākamajos svētkos tai sekoja vēl viena. Tā soli pa solim izveidojās bagātīga kolekcija. “Katram bērnam gribas kādu mantiņu vai kaut ko, nu, nebija man tās. Tie bija grūti laiki, es domāju, tāpēc arī. Un vienkārši, kad es ieraudzīju pirmo reizi to lelli veikalā, tas bija Īrijā, tā bija tik skaista,” saka Dzintra Kaminska, porcelāna leļļu kolekcionāre.

No apjomīgās kolekcijas vien trīs lelles ir nopirktas jaunas un labā stāvoklī, līdz ar to tās tiek ne vien kolekcionētas, bet arī pašas rokām restaurētas, ieliekot pūles un dzelžainu pacietību. “Galvenais, ka tur ir ielikta Dzintras mīlestība, jo viņas šīs lelles atjauno, jo visas nav nopirktas skaistas veikalā, tad tā ir jau arī tā pievienotā vērtība, tā cilvēka mīlestība uz lelli,” saka Dace Tauriņa, Brīvzemnieku pagasta pārvaldes vadītāja.

“Kam tērpi beigti, kam matu vispār nav. Es esmu pasūtījusi matus atsevišķi, vienus ņemu nost, citus lieku klāt. Tāpat plīvuriņi - vieni nāk nost, atkal atrod materiālu, atkal lieku klāt, jo ir ļoti daudz bojātas lietas,” stāsta Dzintra Kaminska.

Katrai lellei esot savs īpašs stāsts - viena atceļojusi no Anglijas, otra no Spānijas, cita savukārt speciāli Dzintrai vesta no Indijas un Meksikas. Un tāpat katrai ir arī savs vārds - daļai tie iegūti jau iegādājoties lelli, savukārt daļa nodēvētas par godu cilvēkiem, kuriem kolekcionāres skatījumā ir kāda līdzība ar rotaļlietu. “Ir man mazmeitiņa Anastasija, raudulīte, vecākā mazmeitiņa Katrīna, tā ar man ir. Jaunākā meita Viktorija - tā ar man ir. Nu, vienīgi vecākās meitas nav. Nevar nekā pielīdzināt,” stāsta Dzintra Kaminska.

Toties vecākā meita sagādājusi mammai dažādus instrumentus, ar kuriem lelles uzpost, piemēram, frizieru komplektu, lai varētu veidot atbilstošas frizūras.

Kolekcionārei ir sapnis izveidot Limbažos savu muzeju, lai lelles priecētu iedzīvotājus katru dienu.