Potenciālas darba vietas ukraiņi aizrunā darba biržā

Iespēja satikties darba devējiem un potenciālajiem darba ņēmējiem, kuri, bēgot no kara Ukrainā, ieradušies Latvijā, īsi pirms Lieldienām aizvadīta Cēsīs. Darba biržā dažādas vakances piedāvāja 12 novada darba devēji. Netrūka ukraiņu, kuri mājup devās, vienojušies par nākamo darba vietu.

Cēsu novadā pašlaik uzturas ap 330 bēgļu no Ukrainas. Netrūkst atbraukušo, kuri jau atraduši darbu vietējos uzņēmumos, bet citi vēl tikai izskata vakances. Pirms nepilna mēneša Cēsīs ieradusies Irina. Viņai izdevies aizbēgt no nemitīgas bombardēšanas nu jau pilnībā sagrautajā Mariupolē. Cēsīs Irinu gaidījis vīrs - latvietis. “Man šobrīd vairs nav lielas izvēles. Es iešu strādāt viesnīcā, kur man jau piedāvāja darbu. Es no darba nebaidos, gribu sākt dzīvi no jauna. Saprotiet, saule spīd, debesis ir zilas, vairs nekas nenospiež dvēseli,” saka Irina no Mariupoles.

Arī skolotāja Ira un viņas meita Nastja saka: mēs, ukraiņi, no darba nebaidāmies. Abas iepazinušās ar visiem darba biržas piedāvājumiem, ieguvušas kontaktus. Abām ir būtiski nopelnīt tik, lai var uzturēt ģimeni un nedaudz iekrāt laikam, kad droši varēs atgriezties dzimtenē. Tā stāsta Ira un Nastja, kuras pirms mēneša Cēsīs ieradušās no Kijivas. Tikmēr Jana Latvijā ieradusies aprīļa sākumā no Harkivas. “Es esmu grāmatvede, finansiste. Tā kā nezinu valodu, šeit ir grūti atrast darbu, tāpēc meklēšu ko tādu, kur nevajag valodu. Varbūt kādā veikalā par noliktavas uzskaitvedi, ko tādu, kur nevajag valodas zināšanas.”

Uzņēmēji savukārt lūkojās pēc virtuves darbiniekiem un pavāriem, vajadzīgas darba rokas rūpnīcās, kā arī aprūpes darbinieki ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs. Piemēram, Cēsu klīnikā jau strādā divi medicīnas darbinieki no Ukrainas. SIA “Cēsu klīnika” galvenā medicīnas māsa Taiga Galeja-Gruntmane: “Māsu palīgs, kas šobrīd strādā jau divas nedēļas. Kamēr dokumenti tiek pielīdzināti radiologa asistentu profesijai, medicīnas māsas dokumenti citai kolēģei arī jau nosūtīti izskatīšanai Veselības inspekcijā.

Darba biržā vairākus potenciālos darbiniekus nolūkojis uzņēmums “Cēsu alus”. Interesentiem vēl gan sekošot ekskursija ražotnē, lai redzētu, kā notiek darbs. “Mums jau strādā sešas ukraiņu dāmas. Esam ļoti apmierinātas ar viņu darbu. Mēs arī mēģinām sakārtot maiņa tā, lai viņas var strādāt kopā, lai nav tā, ka pārtraukumā nevar parunāties, lai veidojas viņu sociums uzņēmumā,” stāsta Agnese Strazdiņa-Jaunzema, AS “Cēsu alus” personāla piesaistes un attīstības speciāliste.

Savukārt tiem ukraiņiem, kuriem Cēsu darba biržā izdevās aizrunāt potenciālās darba vietas, bija iespēja uzdot jautājumus Nodarbinātības valsts aģentūras speciālistei. Ukraiņus interesēja, kā saņemt vienreizējo nodarbinātības uzsākšanas pabalstu, jautājumi par nodokļu sistēmu Latvijā. 


Foto: Freepik