Prasa atmaksāt atbalstu par dabasgāzi

Ķekavas novada biedrība “Titurgas mājas” saņēmusi negaidītu un nepatīkamu pārsteigumu. Uzņēmums “Latvijas Gāze” prasa pilnā apjomā atmaksāt jūlijā, augustā un septembrī saņemto maksas samazinājumu no valsts budžeta par dabasgāzi. Korekcijas esot veiktas, jo, neraugoties uz to, ka Atbalsta likumā teikts citādi, Ekonomikas ministrijas izstrādātā atbalsta mērķis bijis visām grupām piemērot vienādu atbalsta slieksni – 78,55 eiro par megavatstundu.

Daudzdzīvokļu ēka Ķekavas novada Baložos nav pieslēgta centralizētajai siltumapgādei. Siltumenerģiju visi 146 dzīvokļi saņem no ēkā uzstādītajiem gāzes apkures katliem, tāpēc atbilstoši Energoresursu atbalsta likumā paredzētajam tā tika pielīdzināta mājsaimniecībām un saņēma maksas samazinājumu 0,030 euro par vienu kilovatstundu bez PVN arī par jūliju, augustu un septembri. Liels bija ēkas apsaimniekotāja pārsteigums, saņemot rēķinu par oktobri, kurā veikta atbalsta maksājuma korekcija, tādējādi prasot pilnā apjomā atmaksāt saņemto maksas samazinājumu par iepriekšējiem trīs mēnešiem. “Mums kā apsaimniekotājiem tas nozīmē, ka rēķinā iedzīvotājiem ir jāliek iekšā pārrēķins, tikai nezinu, ar ko to pamatot. Tas varētu būt uz dzīvokli vairāk kā trīsdesmit eiro,” saka Roberts Jurķis, SIA “R.E.D. namu serviss” izpilddirektors.

“Taisnīgi, manuprāt, tas nav. Iedzīvotājiem šis atbalsts jāpiemēro automātiski. Mēs, izpildot Ministru kabineta noteikumus, to esam izdarījuši. Paļāvība cilvēkiem zūd, ka atbalsts šobrīd tiek piemērots, bet pēc mēneša, diviem vai pēc pusgada pateiks “piedodiet, bet šis atbalsts jums nepienākas, jums tas jāatmaksā”,” pauž Andis Tīrums, dzīvokļu īpašnieku biedrības “Titurgas mājas” valdes priekšsēdētājs.

Kā norāda uzņēmuma “Latvijas Gāze” pārstāv, atbalsta maksājumus administrē Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB), “Latvijas gāze” ir tikai izpildītājs. Uzņēmums esot vadījies pēc saņemtajiem norādījumiem, piemērot visiem dabasgāzes lietotājiem vienlīdzīgu dabasgāzes cenu slieksni. “Ekonomikas ministrijas ieskatā laika posmā jau no 1. jūlija mums nebija pamata piešķirt atbalstu lietotājiem, kuriem pielīgtā cena jau sākotnēji bija zemāka nekā apakšējais atbalsta slieksnis,” saka Ilze Ruskula, A/S “Latvijas Gāze” Komerciālo klientu norēķinu daļas vadītāja.

Ekonomikas ministrijā skaidro, ka par šo tēmu ministrijā runāt varot tikai viens cilvēks, kurš pašreiz neesot pieejams. No ministrijas gan saņemam vēstuli, kura kalpojusi par pamatu atbalsta maksājuma korekcijām. Tajā skaidrots, ka Atbalsta likumā ir atšķirīga pieeja mājsaimniecību lietotājiem ar regulēto un neregulēto tarifu, tomēr ministrijas ieskatā atbalsta apakšējais slieksnis 78,75 euro par MWh būtu jāpiemēro visiem. Vēstulē ministrija gan atzīst, ka īsti likumīgi tas pašreiz neesot. “Lai arī Ministrijas ieskatā šāda normu piemērošana ir bijis izstrādātā atbalsta mērķis, Ministrija izprot, ka pašreizējā likuma redakcija nesniedz nepārprotamu tiesisko ietvaru, tāpēc Ministrija strādā pie priekšlikumiem, lai tuvākajos Atbalsta likuma grozījumos šo likuma redakciju būtu iespējams pilnveidot. Ņemot vērā minēto, Ministrija aicina Būvniecības valsts kontroles biroju informēt dabasgāzes tirgotājus par Atbalsta likuma iecerēto atbalsta būtību, aicinot maksas par patērēto dabasgāzi samazinājumu piemērot gala lietotājiem ievērojot sākotnēji iecerēto atbalsta apakšējo slieksni un attiecīgi dabasgāzes tirgotājiem ņemot to vērā arī iesniedzot kompensācijas aprēķinu Būvniecības valsts kontroles birojā.”

Vai aicinājums izpildīt likumā neiekļautas normas ar atpakaļejošu datumu ir tiesisks, jautājām Saeimas Juridiskajam birojam. Sižeta veidošanas laikā gan atbildi saņemt diemžēl neizdevās.

Biedrības “Titurgas mājas” valdes priekšsēdētājs gan Ekonomikas ministrijai, gan BVKB, gan “Latvijas Gāzei” nosūtījis vēstuli ar prasību par skaidrojumu, iedzīvotāju rēķinos atmaksājamā summa tikšot iekļauta vien tad, ja ministrija sniegs pamatotu skaidrojumu. Atbilde gan neesot saņemta. Kā noskaidrojās sižeta veidošanas laikā, ministrija par nosūtīto vēstuli neko nezinot.

Atmaksāt saņemto atbalsta maksas samazinājumu prasīts diviem uzņēmuma “R.E.D. Namu serviss” apsaimniekotajiem objektiem, bet cik tādu ir visā Latvijā, uzņēmums “Latvijas gāze “ neatklāj, vien piebilstot, ka tādu neesot daudz.


Foto: Freepik

#SIF_NVZ2022