Preiļu novadā atcels četrus skolēnu pārvadājumu maršrutus; daudzi ir neapmierināti

Pulkstenis ir nedaudz pāri septiņiem no rīta, kad, nodrošinājušies ar lukturīšiem, Preiļu novada Gaiļmuižas ciema skolēni dodas uz pieturu gaidīt pašvaldības skolēnu autobusu, kas viņus aizvedīs līdz mācību iestādēm. Šis ir viens no garākajiem skolēnu pārvadājumu maršrutiem Preiļu novadā, kura galamērķis ir Rušonas pamatskola.

Sākot ar 17. janvāri, šajā un vēl trijos maršrutos atsevišķās pieturās pašvaldības skolēnu autobuss vairs nepiestās. Tā vietā skolēniem ceļš uz savu izglītības iestādi būs jāmēro ar sabiedrisko autobusu, saņemot brīvbiļeti. Daži bērni ik dienu uz skolu vienā virzienā autobusā mēro pat vairāk nekā 40 kilometrus. Iemesls tam ir vecāku izvēlētā skola. Tajā pašā laikā viņiem ir iespēja mācīties izglītības iestādē vien aptuveni desmit kilometru attālumā no mājām. “Cienījamie vecāki, esam atbildīgi attiecībā uz to, kad mēs izvēlamies skolu. Man liekas, ka mums visiem ir ļoti svarīgi, lai bērns iegūst pēc iespējas labāku izglītību - pēc iespējas tuvāk mājām,” saka Aigars Zīmelis, Preiļu novada pašvaldības izpilddirektors.

Lielākie pārmetumi un negācijas par gaidāmo skolēnu autobusu maršrutu optimizāciju Preiļu novada domē saņemti nevis no bērnu vecākiem, bet jo īpaši – pagastu skolu direktoriem. Viņuprāt, skolēnu pārvadājumu izmaiņas atstās negatīvas sekas uz mazo skolu turpmāko pastāvēšanu, kur katrs skolēns ir svarīgs.

Riebiņu vidusskolas direktore Ineta Anspoka: “Mums bija saruna ar vienu vecāku no Rušonas pagasta, kuram saistībā ar maršrutu izmaiņām būs droši vien daudz grūtāk tikt uz izglītības iestādi. Nu, esam izrunājuši ar 1. klases skolnieku, esam gatavi ar viņu strādāt, darboties un pieņemt viņu kolektīvā. Klašu kolektīvi arī ir nelieli un ļoti individuālu pieeju.”

“Tas, ko es dzirdu: “Tik tiešām mēs drīkstam izvēlēties arī citu skolu?”. Nu, saprotiet, kādas ir bijušas šīs sarunas, kāpēc kāds iet kādā skolā. Kamēr mēs nebeigsim šīs spēles ar mākslīgo skolu uzturēšanu, kamēr mēs nerunāsim par šīm būtiskajām lietām, tikmēr šīs te ačgārnās situācijas turpināsies,” norāda Aigars Zīmelis.

Pašreizējie aprēķini liecina, ka līdz ar skolēnu autobusu maršrutu optimizāciju Preiļu novadā gada laikā tiks ieekonomēti vairāk nekā 10 000 eiro.


Foto: Freepik