Pret savvaļas putnu barošanu ziemā jāizturas atbildīgi

Dzīvnieku pasaulē izdzīvo stiprākais, tādēļ veselus putnus ziemā nemaz neesot nepieciešams barot. Tas drīzāk esot pašu cilvēku priekam. Tiesa gan – daudzās mājsaimniecībās kā pilsētā, tā laukos to dara. Ornitologi vēsta, ka barotavas putniem gan nekaitē, taču pret barošanu jāizturas ar lielu atbildību. 

Šis ir trešais gads, kopš Cēsu novada iedzīvotājas Lauras Krūmiņas-Zvaigznes ģimene katru rītu ar sēkliņām papildina pašu veidoto putnu barotavu, kas atrodas mājas pagalmā. “Kad nāk lielāks aukstums, liekam arī zemesriekstus un ķirbju sēklas. Putni ēd visu dienu no vietas, lai varētu pārciest nakti, citādi tā ir grūta. Liekam treknāku ēdienu, lai ir nedaudz vieglāk.”

Ģimenei daba esot ļoti tuva, tādēļ katru gadu ziemā tā piedalās arī putnu uzskaites akcijā. Pērn barotavā novēroti 27 dažādu sugu putni – pārsvarā zīlītes, zvirbuļi, sīļi un žubītes. Arī pa mājas logu mēdzot pavērot putnu uzvedību. “Ja nāk zīlīte, tad paēd zīlīte. Nākamie gaida rindā. Nav tā, ka zvirbuļi ar zīlītēm un sarkankrūtīšiem nāktu kopā. Gadās kādreiz tā, ka zīlītes savā starpā plēšas, ka ir tā varenā, kura nelaiž citas, tad dzenā citas zīlītes prom.”

Laura jūtas atbildīga par putnu pieradināšanu pie šāda regulāra ģimenes sarūpēta mielasta. Tikmēr Līgatnes dabas takās vadītāja Inta Lange stāsta, ka ir būtiski nepārtraukt barotavas uzturēšanu līdz pēdējiem sniegiem. “Putniņiem ir tā, ja viņi pierod, tad viņi arī nāks. Lai nav tā, ka visu dienu gaida – nu tik būs, nu tik būs, bet nav nekā. Ja gribam kaut kur izkarināt barotavu, tad putnu drošībai vislabāk ir tāda barotava, kur putniņi var no visām pusītēm tikt iekšā un tikt ārā, lai apkārtējā vide ir pārskatāma. Kamēr mazais putniņš ēdīs, ko esam salikuši, kāds cits plēsīgais vaktēs, kur ir viegli dabūjama barība, kas savukārt ir tas putniņš, kas tur ēdīs.”

Pirms putnu barošanu uzsāk, iesaka arī apsvērt, vai ilgtermiņā tas finansiāli būs iespējams, jo barība, kas garšo putniem, pārsvarā ir nopērkama, taču retāk sagādājama pašu spēkiem. Tikmēr Latvijas Ornitoloģijas biedrība atgādina, ka putnu barotava regulāri arī jātīra, lai izvairītos no dažādu slimību izplatīšanās riska. 


Foto: Freepik