Pretmobilitātes mācības poligonā “Mežaine”

Uz ceļiem izbērtas dažādas kravas, demontētas brauktuvju virsmas, uzspridzinātas caurtekas vai ar sprāgstvielām bojāta militārā tehnika – tās visas ir pretmobilitātes darbības, kā aizturēt pretinieka virzīšanos pa valsti. To nav iespējams nodrošināt bez sadarbības ar dažādām civilajām institūcijām. Lai veicinātu iesaistīto iestāžu un komersantu izpratni par pretmobilitāti, Skrundas novadā esošajā poligonā “Mežaine” notika vērienīgas praktiskās mācības ar demonstrējumiem.

Poligonā “Mežaine” vairāki ceļa posmi sagatavoti tam, lai parādītu, kā noritētu pretmobilitātes pasākumi brīdī, ja iespējamais pretinieks virzītos pa Latviju, šai gadījumā – pa Kurzemi. Galvenais uzdevums ir būt gataviem viņu kustību bremzēt un sabremzējuma vietās nodarīt pēc iespējas lielākus zaudējumus. Ja karavīriem un zemessargiem šīs ir praktiskās mācības, tad pieaicināto civilo institūciju pārstāvjiem šī ir iepazīšanās ar procesu un to, kāda sadarbība nepieciešama šādā situācijā.

Andris Rieksts Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris, pulkvedis norāda, ka pretmoblitāti nodrošinās apvidū, kur miera laikā civilie iedzīvotāji ir īpašnieki gan ceļiem, gan tiltiem, gan mežiem, gan dzelzceļiem utt.

Viena no pretmobilitātes metodēm ir transporta plūsmas ietekmēšana ar neletālām kravām, piemēram, uz ceļa tiek izbērtas smilšu kaudzes, kustību var kavēt arī betona bluķi vai baļķi. Lai to īstenotu, nepieciešama smagā tehnika, tāpēc Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde sadarbojas ar vairākiem uzņēmumiem, kuriem tāda pieder.

Aigars Freibergs AS “Delta LV” pārstāvis stāsta, ka viņu uzņēmums atrodas tuvu, Saldū. Viņiem ir vairāk nekā 100 kravas vienības, un īsā laikā tās var pārvietot materiālu no punkta uz punktu.

Savukārt, Jānis Brūveris SIA "URBUMIŅŠ PLUSS" valdes priekšsēdētājs atzīst, ka viņam šī ir pirmā reize, kad redz, ka armija sadarbojās ar privātām institūcijām. Kā aizsprosto ceļus, kā taisa vaļņus, un norāda, ka tas viss ir mūsu pašu drošībai.

Viens no svarīgiem sadarbības partneriem ir arī Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, gan nododot zemes aizsardzības funkciju veikšanai, gan saskaņojot mācības mežu teritorijās. Arī pretmobilitātē bez viņu atbalsta neiztikt. Valdis Kalns AS “Latvijas valsts meži” Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītājs stāsta: “Mēs pārzinām teritoriju, mums ir šis darbinieku tīkls, mežkopji un plānotāji, laba ģeogrāfiskā informācija, plus tīkli, kur varam nodot info ar uzņēmējiem, kas var palīdzēt pretmobilitātes pasākumā.”

Vairāki objekti bija sagatavoti arī spridzināšanai, lai parādītu, kā ar dažādām metodēm, kurās tiek izmantotas sprāgstvielas, var apturēt mašīnu kolonnu. Tā, piemēram, caurtekas vietā pēc sprādziena palika vien bedre, un plānoto 6 metru platumā bojāta ceļa klātne. Mācības organizēja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.