Prezidents, epidemiologi norāda uz nepārdomātu valdības lēmumu ļaut svētkos lielāku vaļu

Gadumijā izklaides vietām iespēja strādāt līdz nākamās dienas rītam, tirdzniecības centri atvērti arī brīvdienās - valdības pieņemtais lēmums pārsteidza iedzīvotājus, kaut arī drīzumā draud jauns vīrusa vilnis. Kamēr citas valstis Eiropā pirms svētkiem pieņem daudz stingākus ierobežojumus, to skaitā arī lokdaunus, Latvijā epidemioloģiskos drošības grožus atlaiž vaļīgāk.

Ziemassvētkos baznīcas krietni pieejamākas kā līdz šim, svētkos veikali strādā arī brīvdienās un svētku dienās, Jaungada naktī Latvijā netiks piemēroti darba laika ierobežojumi pakalpojumu sniegšanai un pasākumu organizēšanai - valdības pieņemtie grozījumu spēka stāsties 24. decembrī. “Godīgi sakot, man ir ļoti grūti saprast šo lēmumu, man būtu nepieciešami papildu paskaidrojumi,” saka Ģirts Briģis, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs.

Satraucošs ir fakts, ka šāds lēmums ir brīdī, kad iedzīvotāji visaktīvāk izmantos iespējas doties uz veikaliem un apmeklēs pasākumus. “Pamatojums, kāpēc pie šādas draudīgas situācijas tiek šādi pulcēšanās pasākumi pieļauti, sabiedrība lielā mērā bija samierinājusies, uztvērusi, ka šajā situācijā neizbēgami masveida pasākumiem ir jāizvairās,” pauž Ģirts Briģis.

Interesanti, ka pēc lēmuma pieņemšanas ministrijas atbildību par to, kurš iniciējis šādu risinājumu, noveļ cita uz citu. Veselības ministra komunikācijas pārstāve Lāsma Bindere ReTV rakstiski saka - labi, ka vismaz noturējām nevērt vaļā visu no 11.janvāra, šis jājautā Ekonomikas un Tieslietu ministrijām. Ekonomikas ministrijā ReTV saka - pašiem esot bijis brīnums par šādu ierosinājumu, bet Tieslietu ministrijai šis lēmums šķiet adekvāts. Tikmēr neizpratni par jaunajiem noteikumiem pauž arī iedzīvotāji sociālajos medijos.

Vācijā privātie pasākumi var notikt tikai līdz desmit cilvēkiem, savukārt izklaides vietas Jaunajā gadā būs slēgtas. Nīderlandē valstī ieviests pilnīgs lokdauns līdz janvāra vidum, Ziemassvētki un Jaunā gada sagaidīšana ir vienīgie izņēmumi, kad kopā var pulcēties četras personas. Dānijā - līdzīgi kā Latvijā - veikali un restorāni strādā līdz vienpadsmitiem vakarā, kā arī noteikts ierobežots apmeklētāju skaits. Tikmēr Latvijas Ministru prezidents norāda, ka ierobežojumi Latvijā līdz šim bijuši stingrāki nekā citviet Eiropā. “Citās Eiropas valstīs nav bijuši ierobežojumi, tur cilvēki staigā bez maskām, tur ir liela pulcēšanās, varēja iet uz koncertiem. Viņi sāk pielīdzināt savas prasības, kādas jau mums ir no stingrākām drošības prasībām, kādi ir Eiropā - visur iekštelpās valkājam maskas,” pauž Krišjānis Kariņš, Ministru prezidents (JV).

Viens no valdības ministriem, kurš visaktīvāk atbalsta atvieglojumus, īpaši tirdzniecības centros un baznīcās, ir ekonomikas ministrs un arī tieslietu ministrs. Viņiem šķiet, ka līdzšinējie ierobežojumi esot bijuši par stingru. “Lēmums ir saprātīgs. Tas nosaka, ka prioritāte ir vakcinētiem cilvēkiem vairākās vietās “zaļajos režīmos”,” saka Jānis Bordāns, tieslietu ministrs (JKP).

Tikmēr krass viedoklis ir Valsts prezidentam Egilam Levitam un infektologam Ugam Dumpim. “Tas ir jautājums par komunikāciju, kādus signālus mēs dodam cilvēkiem,” pauž Uga Dumpis.

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits: “Es to neatbalstu. Katrā ziņā neviens nav spiests iet uz lielajiem tirdzniecības centriem vai citur, kur iespējams formāli iet. Katrs var atturēties, ieteiktu atturēties no pulcēšanās, jo jaunais variants ir daudz lipīgāks, tādēļ domāju, ka jābūt stingrākiem noteikumiem attiecībā uz pulcēšanos.”

Pēdējās septiņās dienās lielākais ar omikronu saslimušo cilvēku skaits ir Amerikas Savienotajās valstīs - pusmiljons. Savukārt Eiropā līdere ir Lielbritānija ar 435 tūkstošiem. Arī Latvijas epidemiologi saka - janvāra beigās, februāra sākumā saslimušo skaits būs liels, pat 15 tūkstoši dienā. Un vakardienas valdības lēmums šo situāciju var vēl vairāk pasliktināt. 


Foto: Freepik