Priekulē atklāj dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

Šodien Priekulē svinīgi atklāja dienas aprūpes centru un specializētas darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Tur viņiem ir iespēja saturīgi pavadīt dienu, apgūt jaunas prasmes un socializēties, savukārt šo cilvēku tuvinieki tikmēr var atpūsties, strādāt, pilnvērtīgi dzīvojot savu dzīvi.

34 gadus vecajam Matīsam kopš dzimšanas piešķirta invaliditāte. Pēc viņa mātes teiktā, dzīvot patstāvīgu, no vecākiem neatkarīgu dzīvi jaunais vīrietis nespēj, līdz ar to kādam no tuviniekiem vienmēr sava ikdiena bija jāpakārto Matīsa vajadzībām. “Beidzoties skolai, tu vienmēr domā – kas būs tālāk, kāda būs ikdiena šim bērnam? Ar ko varēsi viņu nodarbināt, ko varēsi viņam tālāk dot,” saka Matīsa mamma Liene Braže.

Priekulē izveidotais dienas centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem Matīsa ģimenei ikdienu mainījis uz labo pusi – kamēr dēls šeit no pusdeviņiem rītā līdz pieciem vakarā apgūst jaunas prasmes rokdarbu, kulinārijas un kokapstrādes darbnīcās, viņa vecākiem beidzot ir laiks sev. Liene Braže: “Mēs varam realizēt savus sapņus, ieceres. Mēs varam strādāt, varam arī savu dzīvi piepildīt. Tas nav tā, ka atdodies tikai bērna vajadzībām.”

Bez Matīsa dienas centru apmeklē vēl septiņi cilvēki, kurus pieskata un apmāca trīs pedagogi. Visus izdevumus sedz centra izveidotājs – Dienvidkurzemes novada pašvaldība. Pagaidām gan liels atspaids ir Eiropas reģionālā attīstības fonda finansējums, bet vietvara ir apņēmības pilna savā budžetā rast līdzekļus turpmākai šī centra uzturēšanai. Īpaši tāpēc, ka tā darbībai jau tagad redzams pozitīvs rezultāts. Priekules dienas centra vadītāja Liene Oknere saka: “Viņiem ir tā sajūta, ka viņi kādam ir vajadzīgi. Šeit viņi sadraudzējas, jaunas prasmes apgūst.”

“Mēs ļoti daudz ko esam iemācījušies. Arī vecāki ir pārsteigti, ka viņi to var, saka, ka viņi mājās to nedara, bet šeit izdarījuši,” pauž pedagoģe Simona Valda.

Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta vadītāja Elīna Pirtniece-Niķele: “Pašreiz ir Priekules cilvēki, kas izmanto šo pakalpojumu, bet ir doma piedāvāt arī tiem, kuri ir tuvējā apkaimē: no Vaiņodes, Bārtas. Uzrunāt cilvēkus, lai viņi izmanto šo pakalpojumu. Mēs nodrošinātu ar transportu.”

Tomēr interesanti, ka dažas uzrunātās ģimenes jauno piedāvājumu jau noraidījušas. “Vecākiem ir grūti palaist, saprast, ka te ir labi. Viņi pieraduši dzīvot mājās. Ir arī vecāki, kuri kaunas, ka viņiem tādi bērniņi, viņi negrib laist. Ir vecāki, kuri apzinās, ka bērnam tik smagas diagnozes, ka var apdraudēt citus,” saka Dienvidkurzemes novada domes sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja Andra Valuže.

Dienvidkurzemes novadā ir aptuveni 100 personu ar garīga rakstura traucējumiem. Priekules centrs spēs uzņemt maksimums 20, tāpēc pašvaldība apņēmusies rast līdzekļus, lai tuvāko gadu laikā novadā izveidotu vēl vismaz vienu šādu centru.


#SIF_NVZ2022