Profesionālās izglītības nākotne Saulainē atkal nezināma

Pirms pieciem gadiem Saulaines profesionālā vidusskola kļuva par Kandavas Valsts lauksaimniecības tehnikuma struktūrvienību. Šā gada septembrī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), kuras pakļautībā ir mācību iestāde, Rundāles novada pašvaldībai lietošanā nodevusi ap 200 ha Saulaines struktūrvienībai piederošās zemes. Jāpiebilst, ka tagad kādā Tukuma puses avīzē lasīta arī ziņa par Kandavas tehnikuma apvienošanu ar Kuldīgas tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu. Rundālniekus māc bažas - pie šāda scenārija novads varētu palikt bez jaunajiem speciālistiem.

Santa Švāģere, Rundāles novada uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra vadītāja, pauž, ka ir bijušas sarunas par to, ka trūkst kvalificēts darbaspēks. Viņa bilst, ka tie, kas nolēmuši mācīties uz vietas, atrodot arī prakses vietu, tur arī paliek.

IZM skaidro, ka reorganizācija esot pašā sākuma stadijā. Pašreiz tiekot izvērtēta gan mācību bāze, gan audzēkņu skaits, kā arī meklēts labākais risinājums kvalitatīvām programmām. Šobrīd esot skaidrs, ka automehāniķus nākamajā mācību gadā Saulainē neuzņemšot.

Rūta Gintaute-Marihina, IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore, stāsta, ka šobrīd no Kandavas tehnikuma un īstenošanas vietas Saulainā un Cīravā tiek sagaidīts stratēģiskās attīstības redzējums. Ja tiek runāts par Saulaini, pieļauj iespēju, ka varētu mācīt tās programmas, kurās nav tik liela prasība pēc materiāli tehniskā nodrošinājuma.

Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis ir pārsteigts, ka ministrija neinformē par dažādiem plāniem. Viņš ir sašutis: “Kārtējo reizi gatavo kaut kādus lēmumus, neaprunājas ne ar pašvaldību, ne Zemgales plānošanas reģionu.” Priekšsēdētājs pauž: “Kā “augša” nolemj, tā arī jādara.”

Arnolds Jātnieks, Bauskas novada domes priekšsēdētājs, uzsver, ka profesionālā izglītība gan Saulainē, gan Bauskas novadā ir vajadzīga. Viņš piebilst, ka skolu pārņemt var, taču ar finansējumu, jo bez tā nekas neizdosies.

Kandavas tehnikuma vadība komentēt situāciju atteicās. Viņi norādīja, ka to darīšot pēc lēmuma saņemšanas no ministrijas. Pašreizējo Bauskas un apkaimes novadu vadītāji neizslēdz iespēju pārņemt Saulaines struktūrvienību savā paspārnē.

Šomēnes ministrija esot iesniegusi izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē jautājumu par iespēju saņemt bāzes finansējumu mācību iestādes uzturēšanai un stipendijām neatkarīgi no skolas dibinātāja. Jāpiebilst, profesionālo mācību iestāžu reorganizāciju plānots īstenot līdz 2023. gadam.