Prognozē piecreiz lielāku sociālās palīdzības klientu skaitu

Pieaugot siltumenerģijas tarifiem, pašvaldībās jau šobrīd gatavojas smagai apkures sezonai, paredzot, ka arvien lielāks iedzīvotāju skaits ik dienas vērs sociālā dienesta durvis. Piemēram, Aizkraukles novadā šogad prognozē pat piecreiz lielāku sociālā dienesta klientu skaitu. Pašvaldības cer uz valsts atbalsta pasākumiem iedzīvotājiem, jo neizslēdz, ka siltuma tarifus, kas jau šobrīd atsevišķos novados dubultojušies, pārskatīt nāksies atkārtoti. 

Ogrē ar 1. jūniju apstiprinātais siltumenerģijas tarifs pieaudzis teju divas reizes, sasniedzot 103 euro par megavatstundu. Līdz šim Ogrē tarifs bija viens no zemākajiem valstī. Kā ReTV skaidro apsaimniekotājs “Ogres Namsaimnieks”, pilsētā apkures veids ir gāze un šķelda, un abās pozīcijās iepirkuma cena būtiski augusi, ko tagad savos ikmēneša rēķinos izjutīs iedzīvotāji. SIA “Ogres Namsaimnieks” izpilddirektors Ritvars Cinītis saka: “Ja par siltumenerģiju mēnesī bija jāmaksā aptuveni simts eiro, tad pēc šī brīža siltumenerģijas tarifa tas maksājums varētu būt ap 200 eiro.”

Līdzīga situācija ar tarifu pieaugumu ir Aizkraukles novadā, lielākais esot Pļaviņās. “Tas principā ir dubultojies, par 94%, bet vēl nav apstiprināts. Vēl nianses varētu būt, bet principā gandrīz dubultojās tarifs. Tas ir sāpīgi, bet Aizkrauklē nav īpaši mazāk,” stāsta Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš.

Pašvaldības līdz ar apkures sezonas sākumu prognozē arī lielāku to personu skaitu, kuras vietvarās vērsīsies pēc sociālās palīdzības. Piemēram, Aizkraukles novadā sociālajā dienestā paredz klientu skaita pieaugumu piecas reizes, kas ir aptuveni tūkstoš klientu mēnesī. Uldis Riekstiņš: “Izmaksāti 177 000 eiro no gada sākuma pabalstos. Bet mēs ļoti labi saprotam, ka tie tarifi tikai tagad stāsies spēkā, tai skaitā Pļaviņās. Un tad iepriekšējais pusgads tai īsti nav rādītājs, kā tad būs.”

Arī Ogres novada sociālajā dienestā vadītāja Sarmīte Ozoliņa ReTV apstiprina, ka klientu skaits augs, jo plānots mainīt sociālo pabalstu aprēķināšanas kārtību valstī. “Tika lemts, ka varētu pielietot lielāku koeficientu mājsaimniecībām. Tas nozīmē, ka tad noteikti mums palielināsies klientu skaits. Vēl mums klientu skaits noteikti palielināsies, kad beigsies 120 dienas, kad ukraiņu civiliedzīvotājiem tiek sniegti valsts apmaksāti gan uzturēšanās izdevumi, gan ēdināšanas izdevumi, un arī viņiem būs jāslēdz līgumi ar pašvaldību vai ar kādu privātpersonu par mājokli. Un viņi arī tiks vērtēti tāpat kā mūsu Latvijas iedzīvotāji.”

Turklāt, kā ReTV atzīst pašvaldības, iespējams, tarifus šogad nāksies pārskatīt atkārtoti. 

Pašvaldības cer uz valsts atbalstu, bet tās sagaida vēl vienu problēmu: darbinieku trūkums sociālajos dienestos. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik