Progress lauksaimnieku problēmu risināšanā

Iepriekš plānotais zemnieku brauciens uz Rīgu pirmdien, 12. februārī, nenotiks, sarunā ar ReTV norāda Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš. Jau nākamnedēļ mūsu valsts parlaments lems par importa liegumu Latvijā ievest pārtiku un pārtikas produktus no Krievijas, novērojama pozitīva dinamika dialogā ar Zemkopības ministriju arī citos jautājumos. 

Pirmdien 16 Latvijas vietās notikušais lauksaimnieku protesta brauciens un draudi nedēļu vēlāk doties uz Rīgu, devuši rezultātu. Valdība Evikas Siliņas vadībā un zemkopības ministrs Armands Krauze šķietami sadzirdējuši nozari. Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: “Šo protestu rezultātā ministriju un valdības iesaiste bija ļoti aktīva. Daudzi jautājumi jau ir nonākuši līdz Ministru kabineta līmenim. Pirmais jautājumu bloks, kas ir Krievijas un Baltkrievijas importa aizliegums, nākamajā ceturtdienā Saeimā tiks skatīts paātrināti.”

Galvenās lauksaimnieku prasības pirms 5. februāra protesta bija Krievijas un Baltkrievijas graudu importa aizliegums Latvijā, birokrātisko atskaišu prasību vienkāršošana zemniekiem un Zemkopības ministrijas regulāra ieinteresētība dialogā ar nozari. Lazdiņš: “Ir uzsāktas vēl ļoti daudzas iniciētas sanāksmes – nākamnedēļ mums ir tikšanās ar VARAM, Zemkopības ministriju, ir Saeimas sanāksme. Process ir sācies. Ļoti labi. Paldies lauksaimniekiem, kas piedalījās protestā, viņi deva impulsu ierēdņiem, ministrijām, to vadībai.”

Lauksaimnieku protestā šonedēļ piedalījās vairāki tūkstoši zemnieku, izmantojot vismaz 2000 traktortehnikas un smago automašīnu vienības. Lazdiņš: “Mēs joprojām gaidām to rezultātu, bet neredzam to bezcerību, kāda tā bija pirmdien. Mēs esam sadzirdēti, mūsu vēlmes uzklausītas un ļoti ātri tiek strādāts, lai šos punktus izpildītu.” 

Paredzēts, ka Latvijas parlaments aizliegs jebkādas pārtikas importu no Krievijas un Baltkrievijas, tie nebūs tikai graudi, bet arī, piemēram, cepumi un cita pārstrādāta pārtika. Lazdiņš: “Tuvākā nedēļa vai divas ir izšķirošās, kurās ir iespēja mūsu vēlmes realizēt caur normatīvajiem aktiem, kas arī būs indikators, vai mēs braucam uz Rīgu vai nebraucam.”

Nākamās nedēļas lēmumi Saeimā un Ministru kabinetā būs nozīmīgs faktors, vai zemnieki dosies uz Rīgu februāra beigās, norāda Zemnieku saeimas līderis. Šobrīd paralēli tiekot kārtoti dokumenti protestam Rīgā februāra trešajā dekādē.