Propagandisti jūsmo par savu "Pirra uzvaru"

Grandiozs triumfs, nepārspējams panākums, ne tikai taktiska, bet arī stratēģiska uzvara, tūkstoši iznīcinātu ienaidnieku - tādos pārspīlētos un, maigi sakot, patiesībai ne visai atbilstošos vārdos visu aizvadītās nedēļas nogali Kremļa ideologi jūsmoja par nelielās Ukrainas pilsētas Soledaras ieņemšanu. Ilgajā kara darbības laikā, kur pēdējos mēnešos krieviem bija tikai zaudējumi, šī retā militārā uzvara, protams, kļuva par simbolisku - par tādu, kura Krievijas sabiedrības acīs leģitimizē karu un daudzus tūkstošus bojāgājušo. Svarīgi piebilst, ka Ukrainas puse pilnīgu Soledaras okupāciju noliedz, uzsverot, ka kaujas vēl turpinās.

Līdztekus vēstījumiem par Soledaras ieņemšanu propagandistu raidījumos diezgan bažīgi tika runāts par Rietumu piegādātajiem ieročiem Ukrainai, tostarp modernākajiem tankiem. Tika uzsvērts, ka Rietumi ir visatļautības pārņemti un pārkāpuši visas sarkanās līnijas. Līdz ar to, protams, tika atkal žvadzināti kodolieroči un uzsvērts, ka karots tiek ar NATO. Krievijas mērķis šajā karā esot "daudzpolāras pasaules" izveide, kur vairs nevaldīs ASV hegemonija.

Pirra uzvara

Propagandists Vladimirs Solovjovs 14.janvārī bija aizbraucis uz ieņemto Soledaru un demonstrēja intervijas ar krievu karavīriem, kuri aprakstīja kaujas gaitu un to, kā viņi iznīcinājuši "ukranacistus". Šo sižetu mērķis bija viens - parādīt Krievijas sabiedrībai, cik varonīgi ir krievu karavīri, cik tie ir labi ekipēti un apmācīti, kā arī kliedēt bažas par ārkārtīgi lielu bojā gājušo skaitu. Jāpiemin, ka nedz Solovjovs, nedz kādi oficiālie Krievijas avoti pat nepieminēja savas puses zaudējumus asiņainajās cīņās pie Soledaras. Tajā pašā laikā lielīgi tika apgalvots, ka krievi ukraiņus ir nevis padzinuši no pilsētas, bet gan iznīcinājuši un Soledaras ielas esot nosētas ar ukraiņu karavīru līķiem, kurus Ukrainas puse pat nedomājot savākt. Lieki teikt, ka šādi apgalvojumi ir tīri izdomājumi. Turklāt Ukrainas puse joprojām ziņo, ka pilsētā vēl turpinās kaujas un tā nebūt nav pilnīgā Krievijas spēku kontrolē.

Tikmēr starptautiskā prese un militārie analītiķi Soledaras ieņemšanu vērtē kā militāri nenozīmīgu, un vairāki laikraksti, piemēram, "The New York Times", to dēvē par Pirra uzvaru. Jāatgādina, ka Pirrs bija senās Grieķijas valdnieks un karavadonis, kurš cīnījās pret romiešiem. Pēc kādas uzvaras, kurā Pirra karaspēks cieta ļoti lielus zaudējumus, viņš bija spiests izmest savu slaveno frāzi: "Vēl viena tāda uzvara, un mūsu vairs nebūs." Šis teiciens folklorizējās un iegāja vēsturē kā "Pirra uzvara". Tas ir tieši attiecināms uz Krieviju, jo tās zaudējumi pie Soledaras ir milzīgi. Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks par to raksta, ka privātā militārā kompānija "Wagner" ar atvieglotām procedūrām "izņēma" no soda izciešanas vietām (cietumiem un kolonijām) 38 244 cilvēkus, iesaistot tos genocīdā pret ukraiņu tautu. Ukrainas armija saskaņā ar Podoļaka teikto ir neitralizējusi 29 543 bijušos ieslodzītos, un cietumnieku mirstības koeficients ir 77%.

Laikraksts "The Guardian" citē kādu ukraiņu karavīru, kurš par krieviem, kas cīnās pie Soledaras, teicis: "Tā bija pašnāvība... Kad mēs piegājām pie viņu mirušajiem, mēs redzējām, ka šoferis un citi karavīri bija bez bruņuvestēm, bez ķiverēm, ar vienu magazīnu automātā. Ļoti sīvās kājnieku kaujās dzirdējām viņu komandierus kliedzam: "Ne soli atpakaļ. Mēs šausim." Mēs to dzirdējām un redzējām savām acīm."

ASV domnīca "Kara pētījumu institūts" (ISW) arī norādījusi, ka krievu propagandisti ārkārtīgi pārspīlē Soledaras nozīmīgumu, kas labākajā gadījumā ir Krievijas taktiska Pirra uzvara. "Mēs turpinām uzskatīt, ka Soledaras, kas ir mazāka par 5,5 kvadrātjūdzēm (apmēram 9 kvadrātkilometri - red.), sagrābšana neļaus Krievijas spēkiem kontrolēt kritiskās Ukrainas sauszemes sakaru līnijas uz Bahmutu, ne arī labāk pozicionēt Krievijas spēkus, lai īsā laikā aplenktu pilsētu." Ukrainas Nacionālās gvardes bataljona komandiera vietnieks Volodimirs Nazarenko radio "Brīvā Eiropa" Soledaras kontekstā norādīja, ka šī nelielā pilsēta, tāpat kā Bahmuta, ir "slazds ienaidniekam, kas to nokausēs".

Uzbrukumi esot jāvērš pret Rietumiem

Saistībā ar Rietumu ieroču piegādēm, īpaši modernākajiem tankiem, propagandisti sacēluši īstu histēriju, kas tikai apliecina, ka tās patiešām baida Krieviju. Ar saviem ekstrēmistiskajiem izteicieniem bēdīgi slavenais ģenerālis Andrejs Guruļevs paziņoja, ka, ja uz Krievijas zemes, ar to saprotot Ukrainas okupētās teritorijas, parādīsies vācu tanki, tas nozīmēs "Stavaj strana ogromnaja" ("celies kājās, milzīgā valsts"), atsaucoties uz plaši pazīstamu Otrā pasaules kara dziesmu. Lai gan pašlaik Vācija negrasās piegādāt Ukrainai tankus, tomēr labi saprotamu vēsturisku iemeslu dēļ propagandisti nerimstoši uztur stāstu par vēstures atkārtošanos un gan baida, gan uzkurina sabiedrību ar vēstījumu, ka vācu tanki atkal mīdīs Krievzemi.

Guruļevs, tāpat kā citi ideoloģiski "pareizi apkaltie" runātāji, uzsvēra, ka Krievijai šīs Rietumu sūtītās tanku rotas ir jāiznīcina uz Polijas-Ukrainas robežas vēl pirms tās šķērsošanas. Faktiski šis priekšlikums nozīmē, ka tanki tiktu iznīcināti Polijā, tādējādi raķešu triecieniem notiekot NATO valsts teritorijā. Guruļevs līdz ar Solovjovu patētiski pauda, ka līdz ar modernāko NATO ieroču piegādi Ukrainai visas valstis, kas šos ieročus piegādās, ir kļuvušas par leģitīmu Krievijas mērķi. Kā pirmos mērķus Krievijas raķešu triecienam gan Solovjovs, gan Guruļevs minēja Lielbritāniju un Poliju.

Propagandistu naids pret Poliju ir teju iracionāls. Politologs Vitālijs Tretjakovs sludināja, ka, lai sakautu huligānu bandu, ir vai nu jānovāc tās barvedis, vai pats nekaunīgākais bandas loceklis. Pašreizējā situācijā barvedis esot ASV, kuru Krievija nedz var, nedz grib novākt, bet pats nekaunīgākais huligāns esot Polija, un tieši šī valsts esot jāsoda pirmā. Tretjakova ieskatā Krievijai steidzami jāsarauj ar Poliju visas diplomātiskās attiecības.

Saistībā ar Rietumu ieroču piegādēm jūtamas ne tikai Krievijas bailes, bet arī milzīgs aizvainojums, ka no tās nebaidās. Tiek uzsvērts, ka Rietumus pārņēmusi nesodāmības sajūta, tie ir visatļautības pārņemti un, piegādājot modernos ieročus, ir pārkāpuši visas sarkanās līnijas. Atkal atskan gaudas par kādreizējo vareno PSRS, pret kuru gan Rietumi nekad neatļautos tā izturēties. Kāds propagandas raidījuma dalībnieks ar nožēlu konstatēja, ka no Ziemeļkorejas baidās vairāk nekā no Krievijas. Likumsakarīgi atkal izskanēja kodolieroču pielietošanas draudi, protams, "aizsardzības" nolūkos.

Meli par Dnipro

14.janvārī Krievija veica kārtējo Ukrainas masīvo apšaudi ar raķetēm, un tās gaitā notika arī trieciens Dnipro pilsētai. Atbilstoši Ukrainas Bruņoto spēku datiem deviņstāvu namam Dnipro trāpījusi raķete H-22, kas izšauta no tālas darbības bumbvedēja. Šādas raķetes paredzētas cīņai ar aviācijas bāzes kuģu trieciengrupām, paskaidroja Ukrainas armijas pārstāvis. Trieciena rezultātā nogalināti 35 cilvēki.

Svētdienas vakara raidījumā "Vakars ar Vladimiru Solovjovu" teju visi tā dalībnieki centās noliegt, ka Krievija raidījusi triecienu pa dzīvojamo ēku ar minēto raķeti. Izskanēja apgalvojumi, ka tā esot Ukrainas provokācija, lai tajā apvainotu Krieviju. Tāpat propagandisti, lai arī izteica līdzjūtību cietušo tuviniekiem, tomēr ciniski apgalvoja, ka pie tā esot vainīgi paši ukraiņi. Tika minēts ārkārtīgi neveikls piemērs - ja tēmē un šauj pa sienu, bet lode rikošetā kādu nogalina, tad vainīgs esot rikošets, nevis šāvējs. Un šajā gadījumā rikošets esot "nacistiskais" Ukrainas režīms. Atkal un atkal tika piesaukti astoņi gadi "genocīda" Donbasā, kur esot nogalināti civiliedzīvotāji un nevienam neesot bijis nekādu pretenziju.

Jāteic, ka propagandistu runās valdīja zināms sajukums, kas gan nav pirmā reize. No vienas puses, tika noliegts, ka šāds trieciens pa dzīvojamo māju no Krievijas puses bijis, no otras, tika stāstīts, ka vainīgs ne jau šāvējs, bet tie, kas to "izprovocēja".

Jānorāda, ka Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieks ģenerālis Valērijs Zalužnijs paziņoja, ka Krievija 14.janvārī kopumā izšāvusi 33 spārnotās raķetes un 21 notriekusi Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēma. Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā ikvakara video uzrunā tieši uzrunāja Krievijas tautu: "Jūsu gļēvulīgā klusēšana, mēģinājums "nogaidīt", kas notiks, beigsies tikai ar to, ka kādu dienu šie paši teroristi atnāks pēc jums."

Rietumu "izvirtības"

Uz visa karadarbības spraigo notikumu fona neproporcionāli liela vieta propagandas raidījumā "60 minūtes" tika atvēlēta Vācijas valsts televīzijas "ARD" izklaides šovam. Kādēļ? Lai sabiedētu Krievijas iedzīvotājus ar vāciešu pagrimumu un liktu skaidri saprast, ka tikai pašreizējā Krievijas vara ir spējīga viņus no tādām šausmām pasargāt. Runa ir par piektdienās jau krietni pēc pusnakts pārraidītu programmu "Salons ar Simonetti", kas ir pirmais kvīru šovs, kuru vada kvīru influenceris Rikardo Simonetti. Propagandistu sniegumā šis šovs, kurš ir stipri margināls un, kā jau minēts, tiek izrādīts krietni pēc pusnakts, tika pozicionēts kā teju galvenais valsts televīzijas raidījums, kura uzdevums ir indoktrinēt nabaga vāciešus, bērnus ieskaitot. Tas, ka šādam šovam propagandisti velta tik lielu uzmanību un demonstrē pietiekami garus fragmentus, tikai liecina, ka ideologi saprot - visnotaļ homofobajā Krievijas sabiedrībā tas gūs vajadzīgo ideoloģisko rezonansi.

Tūdaļ pēc sižeta par "izvirtušajiem" vāciešiem nāca stāsts par Ukrainu, kas seko Rietumiem it visā, un tās fotogrāfi it kā izplatot pornogrāfiskus materiālus ar bērniem. Šāds vēstījums domāts tiem, kas šaubās par nacismu Ukrainā. Tā teikt, lūk, jums pierādījums, cik viņi ir degradēti.


Foto: Reuters/Scanpix