Propagandisti sākuši dēmonizēt Poliju

Aizvadītās nedēļas notikumi Kremļa propagandistiem bija īsts triumfs. Proti, ar lielu gandarījumu un uzvaras sajūtu tika ziņots par Ukrainas raķeti, kas nokritusi Polijā un nogalinājusi divus cilvēkus. Rietumu sākotnējās apsūdzības Krievijai agresorvalsts ideologu ieskatā tikai pierādot NATO bloka nelietīgumu. Šis naratīvs tika plaši izvērsts vairākos propagandas raidījumos vairākas dienas pēc kārtas, jo tā, protams, bija lieliska iespēja Krievijas sabiedrībai pierādīt, kāds nelietis ir Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un kā Rietumi ir sazvērējušies pret Krieviju, jo sākotnēji šī valsts tika turēta aizdomās kā atbildīgā par šo incidentu.


Līdztekus, protams, tika stāstīts arī par video, kurā esot redzams, kā ukraiņu karavīri it kā nogalina Krievijas karagūstekņus. Jāuzsver, ka minētais video vai tā fragmenti netika demonstrēti nevienā no raidījumiem. Tāpat propagandisti turpināja atražot sižetus par plašiem raķešu triecieniem Ukrainai, stāstot kā šīs valsts pilsētas slīgst tumsā, paliekot bez elektrības. Propagandas mašinērijai jaunu sparu deva arī Nīderlandes tiesas lēmums, ar kuru trīs Krievijas kaujinieki tika notiesāti par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu.

Poliju visi ienīstot

Saistībā ar traģisko negadījumu, kad Ukrainas pretgaisa aizsardzības raķete nokrita Polijas teritorijā, krievu propagandisti sacēla histērisku vētru, kurā par vienu no galvenajiem peramajiem zēniem, lai cik tas nebūtu dīvaini, kļuva Polija. Tam par iemeslu kalpoja fakts, ka Polijas augstākās amatpersonas, reaģējot uz incidentu, lūdza sasaukt NATO vēstnieku sanāksmi. Krievu ideologi apgalvo, ka pasaule bija tik tuvu “trešajam pasaules karam” kā vēl nekad un tajā vainojama Polija, kas uzreiz esot pasludinājusi, ka pie vainas ir Krievija. Dažāda kalibra Kremlim pietuvinātie "eksperti" izteica apgalvojumus, ka "Zelenska režīms" esot apzināti izšāvis raķeti uz Poliju, lai tajā apvainotu Krieviju un ierautu karā NATO. Te gan propagandisti paši sapinās savu vēstījumu meistarībā, jo nedēļām ilgi ir apgalvojuši, ka karš ar NATO rit pilnā sparā un Ukraina ir tikai placdarms. Tagad tiek runāts tikai par mēģinājumiem ieraut NATO karā ar Krieviju.

Lai nu kā, propagandisti krievu sabiedrībai stāsta, ka tā ir bijusi apzināta Ukrainas provokācija, lai diskreditētu Krieviju un piespiestu Rietumus sākt atklātu karu. Tajā pašā laikā atsevišķi raidījuma dalībnieki vienā mierā norādīja - ja arī Polijā būtu nokritusi Krievijas raķete, par to atvainoties nevajadzētu, jo Krievijas sagrābtās Ukrainas teritorijas nemitīgi tiek apšaudītas ar Rietumu raķetēm.

Vienlaikus aktīvi tiek pārmests Polijai, ka tā vēlējusies situāciju eskalēt un nepamatoti turējusi aizdomās Krieviju. Protams, tiek piesaukta arī bijušā Polijas prezidenta Leha Kačiņska lidmašīnas avārija 2010.gadā, pēc kuras Polijas Militārā prokuratūra cēla apsūdzības diviem Smoļenskas lidostas dispečeriem, kurus vainoja netīšā aviokatastrofas izraisīšanā. Krievija toreiz apsūdzības noliedza, un aizvadītās nedēļas "raķešu incidents", pēc propagandistu domām, vēlreiz apliecina to, ka minētās apsūdzības Kačiņska avārijas lietā bijušas nepamatotas.

Līdztekus propagandisti pauda, ka esot gaidāmas arī citas Ukrainas provokācijas, kurās tā apvainošot Krieviju. Ar saviem ksenofobiskajiem izteikumiem bēdīgi slavenais militārais eksperts Igors Korotčenko, kurš ir neiztrūkstošs raidījuma "60 minūtes" dalībnieks, pat izteicās, ka Zelenskis varētu vēlēties notriekt pašreizējā Polijas prezidenta Andžeja Dudas lidmašīnu, tajā apvainojot Krieviju.

Citi pašpasludinātie "vēsturnieki" un "politologi" pauda, ka Polija vienmēr ir bijusi nedraudzīga Krievijai un pašlaik tā kļuvusi par NATO centru Austrumeiropā. To, ka Polija ar savu atbalstu Ukrainai ir kā dadzis acīs Krievijai, apliecina propagandistu centieni nomelnot un diskreditēt Poliju. Tiek klāstīts, ka Polija ir valsts, kuru ienīst visi, arī tās sabiedrotie, tiek falsificēti vēstures fakti un izteikti apgalvojumi, ka Polija bija vainīga pie Otrā pasaules kara izcelšanās un esot vēlējusies izjaukt antihitlerisko koalīciju. Faktiski krievi attiecībā pret Poliju savos raidījumos izvērš absolūtu melno PR. Pagājušās svētdienas vakarā tika arī demonstrēta dokumentāla filma par Polijas un Krievijas vēsturiskajām attiecībām, iekļaujot arī dažādus Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteikumus. Filmas vēstījums izsakāms vienā teikumā: Krievija vienmēr bijusi draudzīga pret Poliju, kamēr Polija vienmēr bijusi rusofobi noskaņota.

Propagandisti pret Poliju, tāpat kā pret visiem "kolektīvajiem Rietumiem", bet visvairāk, protams, pret Ukrainu pielieto tos ieročus, kurus nule kā latviski izdotajā grāmatā "Putina troļļi" aprakstījusi somu žurnāliste Jesika Aro: "Viens no kara propagandas vēsturiski ietekmīgākajiem paņēmieniem ir ienaidnieka dehumanizācija - pārvēršana par briesmīgiem necilvēkiem. Kad ienaidnieks ir nomelnots, karš pret to kļūst pamatots un kareivji motivēti cīnīties par it kā leģitīmu lietu. Smadzeņu pētījumi atklāj, kāpēc dehumanizācija ir efektīva: smadzenes sliecas cilvēkus iedalīt svešajos un savējos."

Nīderlandes tiesa bijusi politiska

Propagandisti Jevgeņijs Popovs un Vladimirs Solovjovs, tāpat kā viņu raidījumos pieaicinātie militārie eksperti, vienā balsī apgalvo, ka Nīderlandes tiesas lēmums atzīt par vainīgiem divus Krievijas kaujiniekus un vienu Ukrainas pilsoni 2014.gadā virs Ukrainas notriektās Malaizijas lidmašīnas lietā, esot bijis politiski motivēts un liels farss. Krievija vēl joprojām apgalvo, ka vainīga ir Ukrainas puse, un dažādi militārie eksperti ar sīkiem tehniskiem izklāstiem centās pierādīt, ka raķete "Buk" tīri tehniski neesot varējusi notriekt lidmašīnu.

Tikmēr laikraksts "The Washingt Post" vēsta: "Krievija ilgu laiku apgalvoja, ka tā nav iesaistīta konfliktā, kas 2014.gadā izvērsās Donbasā un ka tā nekontrolēja prokrieviskos kaujiniekus Doneckā, kur četri apsūdzētie ieņēma augstus amatus separātistu kaujinieku sastāvā. Tiesa tomēr noteica, ka Maskava finansēja un bruņoja separātistu spēkus Doneckā un kopumā kontrolēja separātisko reģionu un tā varas iestādes. Tiesa arī konstatēja, ka "Buk" palaišana bija tīša, taču apsūdzētie, visticamāk, domāja, ka šauj uz militāro lidmašīnu."

Propagandists Solovjovs atļāvās krietni izņirgāties par kaujiniekiem, tostarp par Igoram Girkinam piespriesto mūža ieslodzījumu, jo sods būtu jāizcieš Nīderlandē, taču kaujinieki negrasās doties prom no Krievijas un tā viņus nekad neizdos. Solovjova ieskatā spriedums ir absurds, jo notiesātie to nekad nepildīs, turklāt, ja tiesa ir atzinusi, ka kaujinieki gribējuši notriekt militāro lidmašīnu, tad sods esot pārāk bargs. Visa Kremļa ideoloģiskā svīta vienprātīgi pauž, ka Nīderlandes tiesa bijusi neobjektīva un politiski motivēta, un joprojām izskan apgalvojumi, ka pasažieru lidmašīnu notriekuši ukraiņi.

Video un raķešu apšaudes

Sākot no pagājušās piektdienas, visi propagandisti aizgūtnēm runāja par ukraiņu karavīru zvērībām, jo tie esot nošāvuši vairāk nekā 10 neapbruņotus krievu karagūstekņus. Eksistējot kāds ukraiņu karavīra uzņemts video, kurā šī nogalināšana redzama. Tiesa, neviens fragments no tā rādīts netika, līdz ar to skatītājiem jātic uz vārda, ka šāds video eksistē. Starptautiskā prese, ziņojot par šo gadījumu, raksta, ka Krievijas sociālajos tīklos klīstošo video neesot iespējams verificēt, taču zīmīgi, ka tas parādījās dienu pēc tam, kad Nīderlandes tiesa notiesāja Krievijas kaujiniekus.

Amerikāņu telekanāls CNBC citē Ukrainas premjerministra vietnieci Olgu Stefanišinu, kura sola video redzamo izmeklēt: "Ukrainas spēki absolūti nav ieinteresēti nāvessodu izpildē nevienam, un viņiem ir tieša pavēle uzņemt, cik vien iespējams, daudz karagūstekņu, lai varētu veikt gūstekņu apmaiņu ar Krieviju. Katrs potenciālais nāvessods, kas izpildīts krievu karavīram, ir kāds ukrainis, kuru nevar apmainīt, tāpēc tam nav loģikas."

Tikmēr krievu propagandisti apgalvo, ka video ir tikai viens no daudzajiem pierādījumiem ukraiņu kara noziegumiem un nekautrējoties tiek arī klāstīti meli, ka Krievija pret gūstā saņemtajiem ukraiņiem izturoties nevainojami un gūstekņu apmaiņās tie mājās atgriežoties labākā fiziskajā formā, nekā krītot gūstā. Tas atkal deva iemeslu apvainot ne tikai Ukrainu, bet visus Rietumus, kas nekā nereaģējot uz Ukrainas "noziegumiem", nacismā. Solovjovs vērsās pie Vācijas kanclera Olafa Šolca, to salīdzinot ar Hitleru, tikai bez ūsām. Šķiet, ka vēsturisku iemeslu dēļ Krievijas sabiedrībai iebarot stāstu par Vācijā atdzimstošu fašismu un uzkurināt tajā naida jūtas pret šo valsti, ir vienkāršāk par vienkāršu.

Savukārt par masīvajām raķešu apšaudēm pa Ukrainas pilsētām propagandisti turpina līksmot un apgalvo, ka triecieni pa energoinfrastruktūras objektiem tiek doti tādēļ, lai sagrautu Ukrainas militāro spēju pretoties, un iedzīvotāji, kas paliek bez siltuma un gaismas, ir tikai blakusefekts un viņu liktenī esot vainojams "Zelenska režīms", kas turpina karu.

Solovjovs priecīgi atsaucās uz kāda ukraiņa teikto par raķešu nodarītajiem postījumiem, ka, lūk, kā izskatās krievu pasaule darbībā, ar aicinājumu atcerēties, kas notika astoņus gadus Donbasā. Tā vien šķiet, ka propagandisti ir izvēlējušies taktiku notikušo karu Donbasā un tajā it kā notikušo "genocīdu" pret krievvalodīgajiem pasludināt par sava veida "carte blanche" visiem saviem kara noziegumiem.

Tāpat propagandisti, kas veikuši dokumentētus un pierādītus kara noziegumus pret civiliedzīvotājiem okupētajās teritorijās, nekaunējas apgalvot, ka ukraiņi Hersonā nogalinot civiliedzīvotājus, kas ir prokrieviski noskaņoti, un Hersona kļūšot par nākamo Buču un Irpiņu, kurā noziegumus pastrādājuši paši ukraiņi.


Foto: @AmichaiStein1; Twitter