Psihologi: Covid-19 ierobežojumus iedzīvotājiem ievērot kļūst arvien grūtāk

Ar katru mēnesi iedzīvotājiem kļūst arvien grūtāk ievērot ierobežojumus – atzīst Inese Taube, psiholoģe, vērtējot sabiedrības spēju izturēt pašreizējos apstākļus.

Konsultatīvā un izglītības psiholoģe Inese Taube saka: “To informāciju, kas mums tiek raidīta, mēs to pat jau vairs nevaram uztvert. Un tas ir dabiski. Mēs tik pat kā gadu jau šādā sistēmā dzīvojam. Viss resurss ir beidzies.”

Jebkuri nākamie ierobežojumi rada arvien lielāku spriedzi. To atzīst arī psihologi un norāda – fiziskas nekontaktēšanās nosacījums ir teju neizpildāms. 

Inese Taube: “Nevar, tāpēc, ka fiziskais kontakts, fiziskā klātbūtne, fiziskā saskarsme ir viena no mūsu pamatvajadzībām. Un ilgstošā laikā neviens to nevar, to dzīvo kontaktu nevar aizstāt.”

Arī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes novērojumi liecina par iedzīvotāju padošanos.

Dimitrijs Kohavons, Valsts policijas pārstāvis, pauž: “Analizējot mūsu darba rezultātus, var secināt, ka sabiedrība, iedzīvotāji visbiežāk pārkāpj pulcēšanās ierobežojumus, kas vairāk attiecināms uz jauniešiem, kā arī to saucamo ciemošanos, arī to sabiedrība katru dienu ņem vērā arvien mazāk un mazāk.”

Psihologi novērojuši – jaunības dunas un attālināto mācību dēļ sarežģītāk ir pusaudžiem. To pamanījuši arī likumsargi.

Inese Taube pieļauj, ka ilgstoša spriedze un nenoteiktība varētu pasliktināt psihoemocionālo veselību ilgtermiņā. “Jo cilvēkam ir augstāks empātijas līmenis jo viņš šos noteikumus pilda labprātīgāk un ievēro, nekā tie, kuriem šis empātijas līmenis ir zemāks. Tādēļ, ka negrib, ka tuvinieks, lai saslimst, vai vispār kāds cilvēks saslimst.”

Tostarp par bažām, kas saistīts ar sabiedrības noturību, informēta arī valdība. Par šiem jautājumiem pagājušās nedēļas Ministru kabineta sēdē izteicās arī psiholoģe Baiba Martinsone. Viņa pašreizējo situāciju salīdzina ar skriešanu. 

“Vienai daļai, tie, kuri skrien ar pēdējo elpu, tiem ir risks, ka viņi kritīs. Tiem, kuriem ir vairāk enerģijas, tiek labāk uz priekšu. Tas jautājums patiešām svarīgs, kā stiprināt skrējējus skrējiena laikā,” skaidro Baiba Martinsone.

Šobrīd pateikt, kādas būs sekas pandēmijai, kas ilgst jau gadu, pateikt nevar neviens. To varēs redzēt tikai ilgtermiņā.

Statistika liecina, ka pēdējā laikā ierobežojumus neievēro gados jauni cilvēki - ballītes, ciemošanās, kopēja braukšana vienā automašīnā. 


Foto: pixabay.com