Publiskajos šķiroto atkritumu konteineros daudz piemaisījumu

Eiropas “Zaļais kurss” nosaka, ka vairumam atkritumos izmesto lietu jānonāk nevis izgāztuvēs, bet gan pārstrādes rūpnīcās. Babītes novadā jau pirms vairākiem gadiem izveidoti 15 publiskie šķiroto atkritumu punkti, no kuriem deviņi ir pašvaldības īpašums. Realitātē gan šie punkti - īpaši lielākajās apdzīvotajās vietās - cilvēku zemās atkritumu šķirošanas kultūras dēļ vairāk atgādina atkritumu izgāztuvi.

Ja šķiroto atkritumus konteineros tiek samesti sadzīves vai pat bīstamie atkritumi, piemaisījumi sasniedz 30 procentus, konteiners tiek izvests kā sadzīves atkritumi. SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts saka: “Mēs tos tajā pašā dalīto atkritumu mašīnā nekraujam, jo vienkārši sabojās arī pārējo kravu. Ja runā par Babīti, tad diemžēl šis procents jau gadu gaitā vienmēr ir bijis daudz lielāks. Pat sasniedzot pusi no atkritumiem.”

Labāka situācija esot vietās, kur šķiroto atkritumu konteineri piesaistīti konkrētām daudzdzīvokļu mājām vai ir privātmāju saimnieku īpašumā. Tāpēc pašvaldībā pieņemts lēmums, ka turpmāk atkritumu šķirošana jāveic savā īpašumā.  Atkritumu punktu Pinķos savā paspārnē pārņēmis siltumtīklu uzņēmums, kas ir arī namu apsaimniekotājs, un konteineri jau šonedēļ tiks pārvietoti uz uzņēmuma teritoriju. Savukārt pārējie pašvaldības punkti līdz rudenim pakāpeniski likvidēti.

Babīte gan nebūt nav vienīgā pašvaldība, kur atkritumu šķirošanas kultūra joprojām klibo. Arī Tukumā neapzinīgo iedzīvotāju dēļ atkritumu šķirošana nodokļu maksātājiem iznākot gana dārga. Ķekavas novadā kopumā iedzīvotāji esot diezgan apzinīgi, tomēr divi šķirošanas punkti likvidēti, jo tajos tika izmesti sadzīves atkritumi un būvgruži. Jelgavas novadā, kurā ir tikai lauku teritorijas, atkritumu šķirošanai katrā pagastā izveidots viens punkts. Kā sadzīves atkritumi tiekot izvesti apmēram 20 procenti šķiroto atkritumu, tomēr mainīt koncepciju neesot plānots.

Eiropas Savienības direktīva paredz, ka 2035. gadā poligonos varēs apglabāt tikai desmit procentus no saražotajiem atkritumiem. Patlaban apglabāti tiek nedaudz vairāk kā 60 procenti atkritumu.