Publisko unikālu datu bāzi par latviešu karavīriem

Bezvēsts pazudis – ieraksts pie simtiem latviešu karavīru, kuri gājuši bojā Pirmā pasaules kara laikā. Kaspars Špēlis, kurš ikdienā vada Tīnūžu kultūras mantojuma centru, vairākus gadus pavadot neskaitāmas stundas Latvijas un ārvalstu arhīvos, apkopojis informāciju par daļu no šiem latviešu karavīriem. Tagad tā ikvienam pieejama unikāla datu bāzē nesen atklātajā digitālajā stendā Tīnūžos. 

Šobrīd publiskotajā datu bāzē apkopota informācija par 2500 gūstā saņemtajiem, bezvēsts pazudušajiem un kritušajiem latviešu karavīriem Pirmā pasaules kara laikā. Datu bāze tiek papildināta joprojām. Informāciju Kaspars meklējis gan Latvijas, gan Vācijas un Krievijas arhīvos. Šobrīd tā publiski pieejama digitālajā stendā Tīnūžos pie kultūras mantojuma centra, kur apskatāma ekspozīcija par latviešu strēlniekiem un Rīgas operāciju Pirmā pasaules kara laikā. “Varam meklēt mums interesējošo cilvēku pēc uzvārda. Piemēram, uzvārds ir Ozoliņš, tad ievadām meklētājā. Iespējams, varam atrast savu radinieku,” stāsta kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājs Kaspars Špēlis.

Uģis Treide, pateicoties datu bāzei, ieguvis informāciju par vectēva brāli Jāni Kraukli. Līdz šim ģimenei vien no nostāstiem bijis zināms, ka viņš dienējis sestajā Tukuma strēlnieku pulkā un tālāk devies uz Krieviju. “Sākām runāt ar Kasparu Špēli, un viņš saka, ka apskatīsies – varbūt ir pie bez vēsts pazudušajiem pie Mazās Juglas. Atrada, ka bijis kaujās pie Mazās Juglas 6. Tukuma pulkā. Skaitījies kā bez vēsts pazudis, tad pēc dažām dienām atradies. Pastāstīju ziņu radiem, viņa meitai, apraudājās no priekiem.”

Kaspars Špēlis: “Tas, ko darīsim – ievietosim šo karavīru fotogrāfijas. Kuriem nav, ievietosim simboliskas fotogrāfijas, lai apmeklētājiem būtu priekšstats, ka tie ir cilvēki, nevis tikai burti. Vēl nāks klāt papildus materiāli, pavēstes par iesaukšanu, kādas personiskas lietas, kas saistās ar šo cilvēku.”

Kā norāda Kaspars, datu bāzē caur reālu cilvēku dzīvesstāstiem ir iespēja iepazīt Pirmo pasaules karu. 

Apkopotā informācija par latviešu karavīriem stendā pieejama bez maksas visu diennakti. Plānots veidot arī brošūru, kurā apkopoti tiks karavīru pieredzes stāsti.  


#SIF_NVZ2022