Puisi no laukiem izdzīt var, laukus no puiša izdzīt nevar

Esam ieradušies pie Daiņa Jansona, kurš, kamēr viņa bišu saimes guļ ziemas miegu, savā darbnīcā veido dažādus koka traukus un interjera priekšmetus. Tas viss paslēpies zem nosaukuma Daiļdari – ģimenes entuziastu kompānijas, kurā roku rokā darbojas Dainis ar sievu Sandru un meitām. “Viņas mums ir daiļotājas, riktētājas un bīdītājas, un es esmu vairāk tas, kas visus kokmateriālus grauž, ķirmi tēloju. Paši ikdienas valodā, kad prasa, ko šodien darīji, saku – es drāzos, jo visu laiku drāžu kaut kādas pagalītes,” stāsta Dainis Jansons, “Daiļdari” darītājs un turpina, “es parasti smejos – puisi no laukiem izdzīt var, bet laukus no puiša izdzīt nevar. Tad līdzīgi ir ar galdniecību – mani no galdniecības izdzīt var, bet galdniecību no manis droši vien, nē.”

Viss sācies ar pāris traukiem sev un draugiem līdz plaukti bijuši tik pilni, ka bijis jāizlem – vai nu aizraušanās jāapslāpē, vai jādodas uz tirgu tirgoties. Tā nu pagājušajā gadā arī tapa Daiļdari. Kā stāsta Daiļdaru darītājs, koki vienmēr bijuši mīļi un tuvi. “Koki tiek vākti visa mūža garumā, ir materiāli, kuri ir vākti pirms 30,40 gadiem.”

Materiālu meklēšanas ekspedīcijas izvēršas arī par īpašiem ģimenes notikumiem, kuros visi meklē vējā gāztus kokus, lielus zarus – tādas koka daļas, kuras nav taisnas un pareizas. Ir arī tādas sagataves, kas plauktā nostāv nedēļu vai pat mēnešus, līdz atnāk īstā iedvesma, ko ar to iesākt. Kā saka Dainis, tās pacietīgi gaida savu laiku. “Šie trauki nav vienai paaudzei. Jācenšas, lai šādu ozola trauku varētu kaut kā saskaldīt vai sabeigt.”

Veidošanas procesu Dainis drīzāk sauc par sarunu, kuras rezultātā gala produkts mēdz sanākt pavisam citādāks, nekā bijis iecerēts. Gadās arī reizes, kad darbs saplīst, taču tas netiek mests ugunī. Ja nesanāca trauks, varbūt sanāks pulkstenis vai lampa. Un visbiežāk tiešām pēc kāda laika kokam atrodas īstais pielietojums. “Sagataves un tos traukus uzskatām kā personības, kā cilvēkus. Katrs ir ar savu raksturiņu – maigāku, ne tik maigu. Katrs ir ar saviem niķiem, stiķiem. Ar savām rētām, savām nebūšanām, saviem mīnusiņiem, saviem plusiņiem. Ar savu interesanto rakstu.”

Meistars piebilst – laiku pa laikam rodas jauni mīļākie darbi. Ja varētu, labprāt tos nemaz neatdotu citiem, taču Daiļdari ir cilvēki, kuri dalās. Arī ar savām zināšanām meistarklasēs, jo dot citiem ir iedvesmojoši.


Foto: Daiļdari.lv