Pusaudžiem arvien biežāk nepieciešama palīdzība

Pieaug tādu pusaudžu skaits, kuriem nepieciešama psihologa palīdzība - nespēja tikt galā ar emocijām, dusmu lēkmes, garastāvokļa maiņas. Valmierā nesen darbu sāka Pusaudžu resursu centrs. Jau tagad darba ir pilnas rokas, jo palīdzību lūdz daudzi. 

Emocionāli sarežģījumi, uzvedības problēmas, pārmērīga datora un mobilo telefonu lietošana, trauksme un agresivitāte – tās ir grūtības, ar kurām saskaras vairāki pusaudži. “Ikdienā to var atpazīt, ka pusaudzis piedzīvojis nomāktību, viņam mainās intereses – tas, kas agrāk sagādāja prieku, vairs nesagādā prieku. Senāk apmeklējis treniņus, gāja uz tusiņiem ballītēm, bet tagad vairāk redzam, ka viņš ir noslēdzies,” saka Kristīne Kiriloviča , klīniskā un veselības psiholoģe, KBT speciāliste.

Ar šādām grūtībām Pusaudžu centra filiālē Valmierā pēc palīdzības vēršas gan paši pusaudži, gan viņu vecāki. Tikko kā atvērtajā centrā Valmierā saņemti jau 20 pieteikumi – pēc palīdzības vērsušies arī Siguldā, Valkā un Cēsīs dzīvojošie. Jāpiebilst – centra pakalpojumi ir bezmaksas un pieejami arī attālināti. “Esam jau snieguši vairāk nekā 15 pirmreizējās konsultācijas, esam jau šobrīd pieņēmuši deviņus pusaudžus programmā,” pauž Līga Bērziņa, biroja administratore.

“Pusaudzis var vērsties arī pats – rakstīt, zvanīt. Var zvanīt brāļi, māsas, draugi, kādi ģimenes locekļi. Kad pusaudzis atnāks, pirmo reizi satiksim, mēs, psihologi, un kopā ar pašu jaunieti sapratīsim, kur ejam,” stāsta Arta Būmeistere, klīniskā un veselības psiholoģe.

Katram pusaudzim, kuram palīdzība ir nepieciešama, tiek izgatavots individuāls plāns un piesaistīti dažādu profilu speciālisti. Psiholoģes paredz, ka, atsākoties skolai, zvanu būs vēl vairāk. Un jau tagad secināts – pandēmija situāciju ir pasliktinājusi.    “Tieši pusaudži to pārdzīvoja vissmagāk, jo viņiem tika ļoti būtiski ierobežota šī socializēšanās, kur viņi nevarēja dalīties ar savām domām, sajūtām un visu piedzīvoto,” atzīst Kristīne Kiriloviča.

Arī Valsts izglītības satura centrs tam, ka skolēniem ir nepieciešams psihoemocionāls atbalsts, vērš uzmanību. Atvēlēti vairāk nekā divi miljoni eiro bērnu un jauniešu nometņu rīkošanai. “Tas ir atbalsts gan prasmju, gan kompetenču apguvei, gan socializēšanās veicināšanai. Nenoliedzami, tas ir atbalsts bērnu ģimenēm. Nav noteikta stingra kārtība vai viens noteikts temats šīm nometnēm. Pašvaldības kopā ar organizatoriem izvēlas gan tematiku, gan to, kāds būs nometnes formāts,” skaidro Liene Bērziņa, Valsts izglītības satura centra pārstāve.

Jau šovasar tiks īstenotas valsts apmaksātas gan diennakts, gan dienas nometnes, kurās paredzēts, ka uzņems vairāk nekā 20 000 bērnu un jauniešu. Šobrīd noslēgti līgumi ar jau teju 30 pašvaldībām, kurās nometnes tiks īstenotas.  


Foto: Freepik