Pusaudžu resursu centrā visbiežāk vēršas jaunieši ar depresiju un trauksmi

Pusaudžu resursu centrā (PRC) visbiežāk pēc psiholoģiskās palīdzības vēršas jaunieši ar depresiju, trauksmi un grūtībām veidot attiecības, liecina PRC pētījums.

Vairāk nekā pusei jeb 51,6% jaunieši sūdzējušies par depresiju, 47,9% - par trauksmi, savukārt 46,8% - par grūtībām veidot attiecības. Mācību motivācijas trūkums novērots 30,9% gadījumos, bet 23,4% gadījumos - uzvedības traucējumi. 17,8% gadījumos jaunieši vērsušies arī paškaitējuma dēļ, noskaidrots pētījumā.

11,7% gadījumos jaunieši vērsušies pēc palīdzības atkarību no vielām dēļ, savukārt 8,5% gadījumos - procesu atkarību dēļ. Katram desmitajam jaunietim konstatēti ēšanas traucējumi.

PRC vadītāja, bērnu psihiatre Anete Masaļska vērš uzmanību, ka problēmas, ar kurām jaunieši vēršas pēc palīdzības, mēdz pārklāties. Piemēram, jaunietim ar depresiju bieži konstatēta arī trauksme, attiecību grūtības, paškaitējums un mācību grūtības. Savukārt jauniešiem ar vielu un procesu atkarībām novērota arī grūtības mācīties un veidot attiecības, depresija, kā arī uzvedības traucējumi.

Vairums gadījumos pusaudžiem ir grūtības funkcionēt vairākās, bet ne visās sociālajās jomās, ko izteikti pamana tuvinieki un cilvēki, kas bērnu sastop grūtību vidē vai periodā, bet mazāk pamana tie, kas bērnu redz citos apstākļos.

Ir audzis jauniešu skaits, kas vērsušies pēc palīdzības. Pērn PRC speciālistu atbalstu saņēmuši 8555 pusaudži. Vienlaikus rindā pakalpojuma saņemšanai joprojām gaida 572 pusaudži. 

Pēc psiholoģiskās palīdzības pērn vairums jeb 44% gadījumos griezās meitenes, savukārt šogad palīdzību lūguši 47% zēnu. Visbiežāk palīdzību lūdz 14 gadus veci pusaudži.

Divas nedēļas pēc programmas pabeigšanas absolūtais vairums jeb 91% pusaudžu un viņu vecāku ziņo par pozitīvām pārmaiņām, savukārt terapijas mērķus sasniedz 61% jauniešu. 

19% jauniešiem programmām atvēlētais laiks ir nepietiekams, bet 16% jauniešu uzsākto programmu nepabeidz. 

Kā vēstīts, atzīmējot PRC piecu gadu dzimšanas dienu, šodien norisinās pusaudžu mentālās veselības festivāls "Don’t Go Mental Fest". Tā laikā tiek aktualizēts jautājums par pusaudžu mentālo veselību, atgādinot plašākai sabiedrībai par tās nozīmi un stiprināšanu.



Foto: Freepik; ilustratīvs