Putnu gleznošanas darbnīca un Putnu dienas "Cīruļos"

Rīgas Zoodārzā Putnu mēnesi pavadām radoši – šajā nedēļas nogalē, 15. un 16. aprīlī, no plkst. 12.00 Rīgas Zoodārza viesi aicināti atklāt ne tikai daudzveidīgos ekspozīcijā apskatāmos putnus, bet arī sevī mītošo mākslinieka talantu!

Kopā ar “Ota dabā” komandu – bioloģi Ilutu Dauškani, mākslinieci Justīni Lūci un galeristi Daci Lūci – apmeklētāji aicināti doties izzinošā piedzīvojumā pa Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu. “Ar otu par putniem” ir radoši izglītojoša pastaiga, kurā aicināsim uzzināt par ekspozīcijā redzamajiem putniem, novērojot to ķermeņa pielāgojumus, spalvu daudzveidību un tiem raksturīgos paradumus.

Darbnīcas dalībniekiem būs iespēja uzzīmēt trīs no Rīgas Zoodārzā mītošajiem putniem. Pirmos modeļus sastapsim Flamingu mājā, kurā sastopamas divas sugas – Eiropas dienvidos un Āfrikā mītošie sārtie flamingi, kā arī Karību reģionā sastopamais sarkanais flamings, ko var atšķirt pēc košāka krāsojuma. Savukārt nākamais pastaigas pieturpunkts nodrošinās iespēju uzzīmēt “Latvijas papagaili” – zaļo vārnu. To dabā ieraudzīt spēj vien retais, jo savvaļā ik gadu ligzdo līdz 10 pāriem, toties zoodārzā šie putni redzami vienmēr. Darbnīca noslēgsies pie pūcēm, aicinot uzzīmēt kādu no septiņām zoodārzā aplūkojamajām sugām.

Darbnīcas apmeklētājiem būs nodrošināti mākslas piederumi un ar rokām rūpīgi izgatavotas divu veidu radošās darba burtnīcas – pieaugušajiem un bērniem. Radošā darba burtnīca ir personificēta grāmatiņa ar daudziem vērtīgiem padomiem kā mākslā, tā bioloģijā. Nāc uz darbnīcu, pirms tam piesakot savu dalību e-pastā – [email protected]. Dalība pasākumā ir bez papildu maksas.

Kā katru gadu, Putnu dienu rosība arī šogad pieskandinās Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza filiāli “Cīruļi” Kalvenes pagastā. 15. un 16. aprīlī zoodārza komanda dosies dalīties savās zināšanās un palīdzēs apmeklētājiem uzmeistarot būrīti mazajiem dobumperētājiem un meža susurim.

Gan 15., gan 16. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 15.00 “Cīruļu” viesi aicināti piedalīties “Dzeņa darbnīcā”, kurā no zoodārza darbinieku sagatavotajiem materiāliem katrs varēs izgatavot putnu būrīti mazajiem dobumperētājiem – zīlītēm, melnajiem mušķērājiem, zvirbuļiem un citiem – vai reti sastopamajiem, dobumos mītošajiem zīdītājiem – meža susuriem.

Arī “Cīruļu” apmeklētājus iepazīstināsim ar šī gada jaunpienācēju – meža susuri. Ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu esam raduši iespēju izveidot arī uzdevumu grāmatiņu jaunākajiem apmeklētājiem. Pildot uzdevumus, apmeklētāji uzzinās, kāpēc ir svarīgi saglabāt mežu daudzveidību, kur patīk slēpties meža susurim un to, cik dažādi ir dabisko mežu iemītnieki. Projekta ietvaros izveidoti arī dažādu sugu putniem piemērotu būrīšu paraugi ar pievienotu informāciju par būrīša izgatavošanu un izvietošanu, kas “Cīruļos” būs aplūkojami pastāvīgi.

Pirms putnu būrīšu taisīšanas varēs aplūkot “Cīruļu” iemītniekus, tostarp sugas, kuras Rīgas Zoodārzā nav ieraugāmas. Filiālē vairāk var redzēt Latvijas faunai raksturīgus dzīvniekus, tostarp lāčus, vilkus, lapsas un āpšus. Noteikti jāaplūko arī savvaļas ēzeļi kiangi, kuri 35 hektārus plašā teritorijā viedo vienu no lielākajiem savas sugas nebrīves ganāmpulkiem pasaulē, un Latvijas zilās govis.

Aicinām aplūkot arī “Cīruļu” jaunpienācējus! Pirms četriem mēnešiem lamu aplokā sagaidīts ģimenes papildinājums – dzimusi mazulīte, kas tikusi pie vārda Pārsla. Savukārt pirms trim mēnešiem pasaulē nācis teliņš Tamprs, kas nu jau krietni paaudzies un bauda citu govju gādīgo kompāniju. Savukārt aitu aplokā sagaidāms sprigans jēriņu pulks, kas nu jau sešus mēnešus ir iepazinuši pasauli, nezaudējot interesi par apkārt notiekošo.

Projekts “Susuriem daru – par mežiem zinu!” tiek rīkots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.


Foto: Freepik; ilustratīvs