Putnu saimniecībā Nīcā likvidēs 25 tūkstošus vistu

Nīcas novada putnu saimniecībā ''Nīckrasti'' Pārtikas un veterinārais dienests konstatējis salmonelozes uzliesmojumu. Tā rezultātā fermai tuvākajās dienās nāksies likvidēt visus putnus - aptuveni divdesmit piecus tūkstošus vistu. Uzņēmums uz nenoteiktu laiku ir apturējis darbību, un tā atsāksies vien pēc novietnes dezinfekcijas.

Pārtikas un veterinārais dienests par salmonelozes uzliesmojumu Nīcas novada saimniecībā ''Nīckrasti'' uzzināja pagājušajā nedēļā, pēc tam, kad pats uzņēmums paškontroles ietvaros šo saslimšanu jau bija konstatējis. Pēc atkārtotām PVD pārbaudēm fakts apstiprinājās, un likuma ietvaros darbību saimniecībai uz laiku ir jāpārtrauc. Tāpat no veikaliem un pārdošanas vietām ir izņemti visi konkrētās saimniecības pārtikas produkti – olas un gaļa.

''Nīcas novada ''Nīckrastu'' saimniece šobrīd ar mums atteicās runāt intervijā, skaidrojot to ar faktu, ka šis laiks viņai ir pārāk emocionāls, turklāt jāgatavojas kaušanas darbiem.''

Gunta Kapeniece - PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja: ''Kādā veidā likvidēt, to nolemj pats saimnieks, viņš var arī nosūtīt putnus uz kautuvi termiskajai apstrādāšanai, var arī olas realizēt, termiski apstrādājot, bet viņš var nolemt arī, ka visi putni ir jālikvidē un jānodod pārstrādes uzņēmumam likvidācijai''.

Nīcas novada dome par uzliesmojumu ''Nīckrastos'' no tās saimniekiem oficiāli uzzināja pirms pāris dienām. Regulāri notiek sazvanīšanās ar fermu, taču skaidrība, par to, kad un kā notiks likvidācijas darbi, pašvaldībai vēl nav.

Lai arī tiešā veidā finansiāli pašvaldība palīdzēt nevarot, kompensāciju par likvidētajiem putniem var sniegt Zemkopības ministrija pēc paša uzņēmuma lūguma. Tās apjoms esot atkarīgs no situācijas.

PVD informē, ka ik gadu Latvijā putnu novietnēs tiek atklāta salmoneloze - vidēji gadā kopumā tiekot likvidēti aptuveni 10 000 putnu. 2019. gadā 15 novietnēs tie bija gandrīz 10 000 vistu, savukārt 2018. gadā - 17 novietnēs – 5000. Lai nesaslimtu iedzīvotāji, PVD atgādināts uzturā nelietot jēlas olas un jēlu gaļu – produkti ir termiski jāapstrādā, kā arī kārtīgi esot jāmazgā rokas pēc saskares ar mājdzīvniekiem, tajā skaitā putniem.