PVD aicina ziņot par atrastām beigtām meža cūkām

Ņemot vērā augstos Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatības rādītājus meža cūku populācijā, kā arī arvien pieaugošos inficēšanās draudus mājas cūkām, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina, dodoties dabā, būt vērīgiem un, pamanot beigtu meža cūku, netuvoties tai, bet nekavējoties ziņot dienestam, zvanot pa tālruni – 29394696.

Vīrusa izplatību dabā veicina ne tikai dzīvās, bet arī mirušās meža cūkas, tādēļ, lai sekmīgi apkarotu slimības izplatīšanos, ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk atrast un likvidēt mirušo meža cūku līķus, tādējādi nepieļaujot inficētā materiāla izvazāšanu tālākā apkaimē.

Atgādinām, ka par derīgu informāciju, kas ļauj identificēt precīzu beigtās meža cūkas atrašanās vietu, ziņotājs saņem 50 eiro. 

Šogad dienests uz informatīvo tālruni ir saņēmis jau vairāk nekā 130 ziņojumus par atrastām beigtām meža cūkām. 

Šajā nedēļā Āfrikas cūku mēris (ĀCM) konstatēts 82 meža cūkām. Visvairāk slimo meža cūku bijis Alūksnes, Madonas, Gulbenes, Jēkabpils un Valmieras novados. Kopumā šogad Latvijā reģistrēti jau 383 saslimšanas gadījumi meža cūkām.

PVD aicina mājas cūku turētājus šobrīd būt īpaši uzmanīgiem un, ievērojot stingru biodrošību, darīt visu, lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas. Tas nozīmē, ka cūkas nedrīkst laist ārā, tām nedrīkst izbarot neko no lauka, dārza vai pašu virtuves, kā arī kūtī drīkst doties tikai pārģērbjoties un nomainot un dezinficējot apavus.

Pēdējo trīs nedēļu laikā ĀCM ir konstatēts jau piecās mājas cūku novietnēs – Gulbenes, Madonas un Krāslavas novados.Foto: Freepik; ilustratīvs