Racionāli būtu izvērtēt, kas var notikt, ja nevakcinējas

Viens no iemesliem, kāpēc aizvien tik liela sabiedrības daļa nav vakcinējusies pret Covid-19, ir bailes un nedrošības sajūta par to, vai jaunās vakcīnas ir pietiekami drošas. Kā bailes iespējams mazināt? Kas noteikti nepalīdzēs?

Vakcīnas pret Covid-19 Latvijā pieejamas kopš gada sākuma, no maija vakcinēties varēja ikviens, kurš to vēlas. Diskusijas par un pret vakcināciju ļauj apvienoties grupās, un arī bailes var vienot. “Paradoksālā kārtā neko jau tu nemaini situācijā, lai bailes objektīvi mazinātos, bet, ja mēs tagad baidāmies vairāki cilvēki kopā, tad jau uzreiz ir tāda lielāka stabilitāte zem kājām. Vienmēr jau ir ilūzija, ka sliktais ar lielākām grupām var notikt mazākā mērā, nekā ar Tevi vienu pašu. Tā kā – vai tad visa pasaule būs tik stulba? Dažreiz ir,” saka Ivars Austers, Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā.

Nereti ģimenē viedokļi par vakcināciju atšķiras. Kā palīdzēt līdzcilvēkam, kurš pret vakcīnām ir rezervēts un baidās no blaknēm? Profesors Ivars Austers norāda, ka sliktākais, ko šajā situācijā varētu darīt, ir apbērt ar aizvien jaunu un jaunu informāciju, regulāri, piemēram, sūtīt īsziņas ar saitēm uz ziņu rakstiem. Tādā veidā pārliecināšana nestrādās. “Viedokli drīzāk var mainīt netiešas lietas, kā sava uzvedība, kā netiešas norādes uz to, kādi iespēju apvāršņi paveras, ja tu tomēr izvēlies vakcinēties. Tātad - vienkārši dzīvot saskaņā ar savu ideoloģiju, priekšstatu, kā būtu pareizi, kāpēc tas ir labi. Tad tas netiešais iespaids noteikti būs mērķtiecīgāks nekā smadzeņu skalošana.”

Vērtējot valdības darbu cīņā ar pandēmiju, Austers lielas kļūdas neredz, varētu diskutēt vien par detaļām. Vienlaikus viņš arī atgādina, ka Eiropas Savienībā šobrīd sliktāka vakcinācijas aptvere ir bijušajās Padomju Savienības valstīs, kur pāreja uz demokrātiju nav noritējusi izcili sekmīgi.

Bailes ir relatīvas. Profesors atgādina, ka mēs apmēram zinām, kā tas ir, kad nejauši iegriežam pirkstā, tāpēc cenšamies izvairīties. “Tas, ko aizvien vairāk diemžēl nevakcinētu cilvēku saka - būtu es to zinājis, es sen būtu vakcinējies. Ieliek Stradiņos, un tu redzi un dzirdi to, ko tu labprāt nebūtu ne redzējis, ne dzirdējis. Un pats tu jūties vienkārši briesmīgi. Manuprāt, puslīdz racionāls gājiens šajā brīdī būtu salīdzināt ar to, kas ar mani var notikt, ja es tagad nevakcinējos un “norauju” to Delta vīrusu, vai kādi nu tur nāks vēlāk. Tas, ka mēs baidāmies, pats par sevi nav nekas slikts.”

Līdz šim kopumā Latvijā pret Covid-19 vakcinējušās 48.78% cilvēku, bet vakcinācijas kursu pilnībā pabeiguši 45% no populācijas.


Foto: Freepik