Raidījumā “Dzīve pēc bērnunama” šovakar par būtiskākajiem izaicinājumiem

Šovakar 21.25 kanālā ReTV noslēdzas raidījuma cikls “Dzīve pēc bērnunama” – par cilvēkiem, kuri auguši bez mātes un tēva, reiz pieauguši un devušies paši savā lielajā dzīvē. Kā tas ir un kādu atbalstu viņiem varētu sniegt?

Uzrunājām mūsu kolēģi, raidījuma autori, vaicājot, kādēļ īstenoja šādu projektu, kā izrādās, ilgi apdomātu ideju. “Man liekas, ka tas bija augstskolas gados, kad man ienāca prātā, ka es to varētu darīt, varētu darīt praksē, bet man nesanāca. Tiklīdz sāku strādāt ReTV, man bija tā sajūta, ka te varētu būt tā vieta, kur es varētu šo ideju īstenot. Es gribēju parādīt, ka tie cilvēki nav sliktāki par tiem, kuriem ir ģimenes, ka mums citreiz ir jābūt līdzcietīgiem, ka viņiem ir lietas, kuras pietrūkst un mēs varētu dot. Trešā lieta, ka mēs tā kā esam piemirsuši – ik pa gadam pieskaramies šai tēmai, uztaisām, piemēram, raidījumu, tad cilvēkiem aizmirsās. Par to vajag atgādināt. To nevar vienkārši aizmirst, jātur roka uz pulsa,” saka Santa Ādamsone, ReTV žurnāliste.

Veidojot raidījumu, Santa runājusi ar vairākiem cilvēkiem, kuri ir pieredzējuši ārpusģimenes aprūpi, vairāk nekā desmit ekspertiem no valsts institūcijām un nevalstiskām organizācijām. Viņai radušies arī savi secinājumi: “Sociālās garantijas ir, bet, kā man sacīja viena sieviete intervijā, mēs līdz galam nesaprotam, kas tieši ir svarīgs, ka tu uzsāc patstāvīgo dzīvi. Mēs pieskaramies tā brīža akūtajām problēmām, tā brīža ugunsgrēkiem, piemēram, mentora pakalpojums. Tad mēs uztaisām projektu, mēģinām atrisināt, tad atkal noliekam malā. Nevarētu teikt, ka mēs neko nedarām, bet mēs pievēršam par maz uzmanības, varbūt arī sabiedrībai nav tādas izpratnes par to, kā viņiem ir būt pēc tās ārpusģimenes aprūpes. Esmu klausījusies šos stāstus, man ir bijuši brīži, kad man gribas raudāt.” 

Santa neslēpj – raidījuma tapšanas laikā un pēc epizožu publicēšanas ir saņēmusi komentārus gan ar pretēju viedokli, gan ar paldies vārdiem no cilvēkiem, kuri paši auguši bērnunamā. “Ir jāmēģina atrast kaut kādu rīku, kā viņiem pateikt, ka jūs neesat savādāki, jūs esat citādāki. Jums ir citāda pieredze, bet jūs neesat tādēļ sliktāki, neesat vainīgi pie tā, kas ar jums ir noticis. Tā ir grūtāk risināmā problēma.”

Viņa labprāt uzklausītu arī tos jauniešus, kuri šobrīd ir jau ar vienu soli patstāvīgā dzīvē. Raidījuma pēdējā epizode šovakar plkst. 21.25.


Foto: Freepik
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Dzīve pēc bērnunama" saturu atbild Valmieras TV.