“Namejs” mācībās raķešu artilērijas sistēma HIMARS

Pēc Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mācību pieprasījuma šodien Liepājā un Rīgā notika ASV Speciālo operāciju spēku Eiropā kravas lidmašīnu nolaišanās vingrinājumi, demonstrējot ātru augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas jeb HIMARS atgādāšanu un sagatavošanu darbībai. Tehnisku iemeslu dēļ šaušanas vingrinājumi šodien gan tika atcelti.  

Militāro mācību cikla “Namejs 2022” rudens posma laikā Nacionālo bruņoto spēku Mehanizētā kājnieku brigāde ir identificējusi divus mācību mērķus, kurus nav iespējams droši iznīcināt ar pašlaik Latvijas armijas rīcībā esošiem ieročiem. Tāpēc saskaņā ar mācību scenāriju NBS veica HIMARS sistēmu piegādes un pielietošanas pieprasījumu. Zemessardzes 44.kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Viktors Kareckis saka: “Saskaņojot ar ASV bruņotajiem spēkiem, ir iespēja atgādāt uz Latviju divas HIMARS sistēmas, kuras šodien ierodas Latvijā – viena ir Šķēdē, otra Rīgā, Spilvē. Un šeit jau Mehanizētā brigāde dos komandu šai HIMARS sistēmai uzdevumu iznīcināt mērķi jūrā, kur tiks šauts ar interto lādiņu, ar mācību lādiņu, savukārt Rīgā, Spilvē, tiks izspēlēta imitēta mērķa iznīcināšana bez kaujas šaušanas.

HIMARS mācībās Latvijā piedalījās jau otro reizi, un šeit tika attransportētas no ASV Gaisa spēku bāzes Vācijā. Tās šim nolūkam tika izvēlētas, jo mobilitātes ziņā savā klasē ir pārākas par citiem NATO valstu bruņoto spēku rīcībā esošajiem analogiem. ASV Speciālo operāciju spēku Eiropā artilērijas baterijas komandieris, kapteinis Viljams Kristners: “HIMARS priekšrocības ir ļoti augsta mobilitāte - tās spēj pašas, bez palīdzības no malas pārvietoties - turklāt arī bezceļa apstākļos, pašas iebraukt lidmašīnās un izbraukt no tām, arī to sagatavošana kaujas šaušanai ir burtiski dažu minūšu jautājums.

Abu iesaistīto pušu virsnieki uzsvēra, ka vingrinājuma mērķis ir demonstrēt NBS un ASV bruņoto spēku sadarbības spējas, Latvijas armijai veicot mērķu atklāšanu, identificēšanu un izvērtēšanu, savukārt ASV pusei izpildot uguns atbalsta pieprasījumu.


#SIF_NVZ2022