Rakstniece Ilze Indrāne atzīmē 95. gadu jubileju

Deviņdesmit piektajā dzimšanas dienā godināta vairākām paaudzēm tuva rakstniece Ilze Indrāne. Lai arī viņas radošais mantojums tapis divos dažādos laikmetos, padomju okupācijas un brīvās Latvijas laikā, Indrānes teiktais vienmēr radis ceļu uz lasītāju sirdīm.

“Pieredzot sāpes, var uzrakstīt vairāk, nekā dzīvojot priekā un labklājībā. Mana rakstīšana balstīta dzīves bagātībā un pārbagātībā,” savulaik teikusi Ilze Indrāne, tautā iemīļota rakstniece, kuru godinām deviņdesmit piektajos šūpļa svētkos. Aigars Noviks, kultūras darbinieks, mūziķis, pauž: “Viņa ir tāds simbols radošajai inteliģencei. Es gribētu uzsvērt - radošajai. Tāpēc, ka Ilze Indrāne ar savu daiļradi izstaro tādu cilvēcisku siltumu un tādu cilvēcisku mīlestību, kas mūsdienās ir, iespējams, retums.”

“Tipsis, Topsis un Tedis”, “Lazdu laipa”, “Zemesvēzi dzirdēt” un “Ūdensnesējs”, pēc kura uzņemta arī filma “Liktenim spītējot”. Tā ir tikai neliela daļa no Ilzes Indrānes darbiem, kuru centrā allaž bijis cilvēks - ar savu dzīvi un pārdzīvojumiem, neatkarīgi no politiskās iekārtas.

Ilzes Indrānes mazmeita Lelde Uzkure: “Viņa vienmēr ir bijusi stingra. Domāju - madonieši zina, ka viņa var pateikt! Tas man ieaudzināja tiešām cieņu, respektu pret vecākiem cilvēkiem, pret pieaugušajiem, kā arī cieņu pret darbu. Viņa ir harizmātiska, ar stāju, viņu var apbrīnot joprojām - “līdz pēdējam brīdim es pati!”.” “Vēl aizvien zīmē burtus savā kladītē. Gadā viņa piezīmē kādas sešas kladītes ar burtiem. Tā kā daudz uzrakstīt nevar, tad visi vēlējumi ir īsi, bet - jo īsāks vēlējums, jo dziļāka gudrība,” uzsver Juris Jātnieks, Ilzes Indrānes dēls.

 “Cik žēl, ka nevaru jums parādītās tās lappuses, papurināt baltas kladītes, kas kilogramiem pierakstītas. Un ne jau ar gudrību, bet vien ar dzīvību, ar Dieva gaismu,” saka Ilze Indrāne, rakstniece, publiciste, skolotāja.

Divi bērni, septiņi mazbērni, divi mazmazbērni un teju gadsimtu ilgs mūžs, kurš visu laiku aizrit Madonas apkārtnē. Tiesa - pirms pāris gadiem radusies doma aizvadīt vecumdienas pie meitas Jēkabpils pusē, taču ilgas pēc savām “Lejaszīlēm” atkal rakstnieci atvedušas mājās.


#SIF_NVZ2022