RAKUS valdes priekšsēdētājs: plānveida pakalpojumu ierobežošana ir netālredzīga, jo valstij rezultātā būs jāmaksā vēl vairāk

Plānveida pakalpojumu ierobežošana veselības aprūpē ir netālredzīga, jo valstij rezultātā būs jāiegulda vēl vairāk resursu, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" atzina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Aleksejs Višņakovs.

Krīzes veselības nozarē neizbēgamība atkarīga no politiskajiem lēmumiem, uzsvēra Višņakovs, atgādinot, ka nozare vērsusi politiķu uzmanību uz nepietiekamo veselības aprūpes finansējumu. Viņš akcentēja, ka slimnīca šogad, arī ar pašu ieviestajiem ierobežojumiem attiecībā uz investīcijām, jaunu iekārtu iepirkumiem, ne pie kādiem apstākļiem neplānojot samazināt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

"Neredzam nevienu pakalpojumu vai specialitāti, kur varētu kaut ko samazināt vai ierobežot. Ne pie kādiem apstākļiem neredzam iespēju samazināt arī darbinieku skaitu vai viņu atlīdzību. Zinot to, ka finansējuma trūkst - patlaban tie ir apmēram 18 miljoni eiro - tiek gaidīts politisks lēmums un atbalsts," teica slimnīcas pārstāvis.

Višņakovs uzsvēra, ka vissvarīgāk ir saprast, ka veselības aprūpes pakalpojumus nodrošina valsts, savukārt slimnīca ir deleģēta izpildīt valsts pasūtījumu. Ja minētais pasūtījums ir nepietiekamā apmērā, tad valstij par to būtu jāuzņemas atbildība.

"Mēs nevaram atļauties vēl kaut ko ierobežot. Valstī jau ir bijusi nopietna, objektīvi pamatota pauze Covid-19 dēļ, kad tika glābti Covid-19 slimnieki. Pirmais, par ko šādās situācijas runā, ir par plānveida pakalpojumu ierobežojumiem, taču jāsaprot, ka atteiktie pakalpojumi agrāk vai vēlāk pārvēršas par neatliekamiem. Tas ir tas, ko izjūtam tagad, jo visu neizoperēto, neapkalpoto, neizmeklēto pacientu stāvoklis kļūst kritisks, viņi nonāk slimnīcās. Plānveida pakalpojumu ierobežošana ir ļoti netālredzīga situācijā, kad trūkst finansējuma, jo valstij vienalga tas finansējums būs jāiegulda, tikai daudz lielāks, pacientam no plānveida kļūstot par akūtu," brīdināja slimnīcas pārstāvis.

Viņš uzsvēra, ka finansējuma trūkums veselības aprūpē šogad nav slimnīcas, valdes, biedrību problēma - tā ir visu iedzīvotāju problēma, jo ikkatrs var kļūt par pacientu. Tas ir visas sabiedrības interesēs panākt, lai slimnīcām tiek piešķirti nepieciešamie līdzekļi.Foto: Freepik; ilustratīvs