“Rally Liepāja” iebrauc Talsos

Pirmais autorallijs “Talsi” notika 1966. gadā. Vienmēr bijis tradīcijām bagātākais rallijs Baltijas valstīs. Laikam ejot, tradīcijas mainījušās. Kopš 2019. gada rallijs “Talsi” iekļauts Eiropas čempionāta posmā “Rally Liepāja”. 2. jūlijā Talsu novadā startēja vairāk nekā 100 ekipāžu. Kamēr dalībnieki veic ātrumposmus, talsinieki un pilsētas viesi varēja apmeklēt fotoizstādes, amatnieku tirdziņu un atpūsties Talsu tautas nama radošajā sētā.

Par to, ka Eiropas rallija čempionāta posms Latvijā notiks, organizatoriem šaubu nebija, vien ilgu laiku nebija skaidrs, vai ralliju varēs vērot skatītāji. Ja sākotnēji tika dota zaļā gaisma tiem līdzjutējiem, kuri ir vakcinēti vai izslimojuši Covid-19, tad neilgi pirms čempionāta klātesoši var būt arī rallija fani, kuri var uzrādīt negatīvu testu. “Lielākie šī gada izaicinājumi ir saistīti ar Covid-19 ierobežojumiem un izmaiņām. Kā arī dalībnieku skaits šogad mūs patīkami pārsteidz, kas bija lielāks, nekā sākotnēji plānots. Līdz ar to mums bija jāizveido jauna servisa zona, kas prasīja resursus, atkal izmaiņas un pārplānošanu. Katrā ziņā tas ir darbs, kas ir tā vērts, jo redzēt vairāk dalībniekus, tas vienmēr ir pozitīvi,” pauž Jānis Unbedahts, “Rally Liepāja” mediju sekretārs.

Kopumā sacensībās piedalās vairāk nekā simts ekipāžu. 61 startē Eiropas rallija čempionāta posmā, teju 30 ekipāžu Latvijas čempionāta posmā, kā arī ir dalībnieki regularitātes grupā. Covid-19 ierobežojumi mainīja arī sacensību programmu. Sākotnēji bija plānots ātrumposms Talsos, tas tika atcelts, tā vietā rallija dalībnieki devās goda braucienā cauri pilsētai, uz īsu mirkli piestājot pie Talsu tautas nama.

Tas, ka sacensībās ir izcili sportisti, apliecina arī divkārtējais Eiropas rallija čempions un rallija sporta meistars Aleksejs Lukjaņuks. “Nav viegli. Ir ļoti ātras ekipāžas, bet mēs cīnāmies, cīņa noteikti vēl būs ļoti interesanta. Tā kā viss ir lieliski. Pats rallijs Liepāja arī patīk, jo ir labi noorganizēts, arī ātrumposmi ir labi.”

Umberto Skandola no Itālijas “Rally Liepāja” piedalās pirmo reizi un stāsta, ka pirmie pieveiktie ātrumposmi Talsu novadā ir aizvadīti labi, lai gan esot grūti izbraucami. “Mēs esam gatavi, bet ne par visiem 100%, jo šīs sacensības ir pavisam citādākas nekā Itālijā. Mēs šogad šeit uzkrājam pieredzi, lai nākamajā reizē varētu būt labāki.”

Bet Talsos rallija garšu varēja izjust ne tikai satiekoties ar čempionāta dalībniekiem. Dainis Kārkluvalks ir fotogrāfs, kurš ralliju Talsos iemūžinājis vairākus gadu desmitus. Sācis ralliju fotografēt septiņdesmitajos gados, kad vēl bija melnbaltās fotofilmas, tad krāsainās, bet izstādē Talsu Galvenajā bibliotēkā apskatāmas pēdējo gadu fotogrāfijas. “Rallijs ir tāds, ka, ejot uz ralliju, īsti nezini, kas tur būs, kas nebūs. Bet tad tev tā kā pasaka priekšā visi tie notikumi, viss tas spraigais ritms tevi pašu pilnīgi pārmaina. Tad liekas, ka vari fotografēt labāk nekā parasti. Tā tiešām ir īpaša atmosfēra - atrasties rallijā un fotografēt ralliju.”

Talsos ir atklātas trīs ar ralliju saistītas izstādes – Talsu novada muzejā, tautas namā un galvenajā bibliotēkā, kuras varēs apskatīt arī tad, kad rallijs būs devies uz Liepāju. Tāpat dienas laikā pilsētā bija iespēja apmeklēt mājražotāju un amatnieku tirgu, veldzēties no karstuma “Miera oāzē” Radošajā sētā.